Istnieje wiele mitów na temat kreatyny, jej stosowania i efektów, jakie dzięki suplementacji można osiągnąć. Podpowiadamy co zrobić, aby do organizmu dostarczyć wartościową kreatynę oraz jaką formę tzw. „kredki” wybrać. Dla ułatwienia wyboru przygotowaliśmy ranking kreatyny 2024, z najlepiej przyswajalnymi formami i wygodną suplementacją.
Na czym polega działanie kreatyny?
Działanie kreatyny polega przede wszystkim na wytwarzaniu adenozynotrifosforanu (skrót to ATP), czyli cząsteczki odpowiedzialnej za przenoszenie energii w organizmie. Poziom ATP spada podczas wysiłku fizycznego, a kreatyna odpowiada za jego uzupełnianie. Stosowanie kreatyny przez sportowców opóźnia odczuwanie zmęczenia i regeneruje mięśnie oraz powoduje wzrost siły i wydolności fizycznej, a dzięki temu umożliwia przeprowadzanie długotrwałych i intensywnych treningów. Odpowiadając na pytanie: „Do czego służy kreatyna?” można śmiało powiedzieć, że głównie do poprawiania wyników sportowych i kondycji organizmu.
Kreatyna jest organicznym związkiem chemicznym występującym w każdym żywym organizmie, który jest wytwarzany w trakcie przemiany materii. Bierze udział w procesach metabolicznych — katabolicznych (rozkładu cząsteczek złożonych np. białek i tłuszczów, powodującego uwalnianie energii) i anabolicznych (przemianie cząsteczek prostych w złożone przy użyciu energii). Składa się z trzech aminokwasów, budujących białko: argininy, glicyny i metioniny. Jest magazynowana przede wszystkim w mięśniach i ścięgnach, może być dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. Naturalnym źródłem kreatyny są produkty pochodzenia zwierzęcego, dlatego często obserwuje się jej niedobory u osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Na szczęście można ją bez problemu suplementować, a rankingi produktów pozwalają wybrać najlepszy produkt dostępny na rynku, sprawdzony i polecany przez użytkowników.
Najlepsza kreatyna ranking październik 2024
Dla kogo polecana jest kreatyna?
Naturalnie mięśnie ludzkie zawierają ok. 80% kreatyny, dzięki dodatkowej suplementacji można dołożyć te brakujące 20%. Na co jest kreatyna i po co właściwie ją uzupełniać? Dla sportowców kreatyna jest przede wszystkim sposobem na efektywniejsze ćwiczenia i na uzyskiwanie jak najlepszych wyników, bez konieczności robienia dłuższych przerw w treningach. Dzięki niej mięśnie staja się silniejsze i bardziej wytrzymałe, już po kilku dniach od rozpoczęcia suplementacji. Choć kreatyna jest stosowana głównie przez osoby uprawiające sporty siłowe i wytrzymałościowe, skupione na dźwiganiu dużych ciężarów, to świetnym pomysłem jest też, zastosowanie kreatyny dla biegaczy. Stosowanie kreatyny wpłynie na znaczne zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej, co jest niezwykle istotne dla dobrego treningu biegowego, szczególnie biegu sprinterskiego. Dobrze zbudowany biegacz jest w stanie osiągać lepsze wyniki.
Jakie są rodzaje kreatyny?
W rankingach pojawiają się różne typy produktów z kreatyną, które różnią się między sobą przede wszystkim zawartością czystej kreatyny, formą, a czasami również przeznaczeniem. Wśród najpopularniejszych odmian dostępnych w sprzedaży są między innymi monohydrat, jabłczan, cytrynian, ortoran, ester etylowy i ester metylowy kreatyny. Istnieją także mieszanki kreatyny z innymi składnikami wspomagającymi treningi takie jak połączenie kreatyny z tauryną lub karnityną. Większość opcji dostępna jest w różnych opcjach smakowych, dzięki czemu można wybrać ulubiony wariant i połączyć przyjemne z pożytecznym.
Jak wybrać najlepszą i najmocniejszą kreatynę? Można zdecydować się na produkt ulubionej marki, zaufać poleceniom popularnych sportowców lub kierować się rankingiem kreatyny. Tak naprawdę skuteczność kreatyny nie ma związku z rodzajem ani formą wybranego produktu, a jedynie z ilością, jaką dostarczymy organizmowi i sumiennością w jego stosowaniu.
Jabłczan czy monohydrat – jakie są różnice w kreatynie?
Na szczycie rankingów popularności znajdują się monohydrat kreatyny i jabłczan kreatyny. Dobra kreatyna potrafi zdziałać cuda. W rankingach suplementów z kreatyną najczęściej znajdują się produkty w formie proszku, ale można ją też spotkać w formie tabletek i kapsułek. Każda z nich jest tak samo dobrze wchłaniana przez organizm. Która kreatyna jest najlepsza? Opinie są podzielone.
Monohydrat kreatyny SFD
Monohydrat to najprostsza wersja kreatyny. Jest połączeniem cząsteczek kreatyny z cząsteczkami wody i potocznie nazywana jest mono kreatyną. Bez względu na miejsce w rankingu to najpopularniejszy typ kreatyny, jest to najtańsza i zarazem najlepsza kreatyna dla większości sportowców rozpoczynających przygodę z treningami oraz tych, powracających do ćwiczeń po dłuższej przerwie. Jest najbardziej polecana przez sportowców i najczęściej występującą w rankingach. Poza tym jest także najlepiej przebadaną formą kreatyny.
Jabłczan kreatyny SFD
Jabłczan kreatyny jest połączeniem kreatyny z kwasem jabłkowym. Jest to ulepszona formę kreatyny o lepszej rozpuszczalności oraz większej stabilności chemicznej, ale też zawiera w składzie mniej kreatyny niż monohydrat. Ma zapewnić szybszą regenerację i jest polecana dla wszystkich sportowców, bez względu na poziom zaawansowania.
Dawkowanie kreatyny
Sposób dawkowania kreatyny uzależniony jest przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć, a optymalna dawka kreatyny powinna być dobierana także do wieku i płci. Przyjęło się, że odpowiednią dzienną dawką dla kobiet są 3 gramy kreatyny, dla mężczyzn natomiast ok 5 gramów.
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów diety na rynku. Dla uzyskania jakichkolwiek efektów powinno się ją suplementować stale, często i w małych dawkach. Najlepiej spożywać ją zaraz po treningu, by była jak najlepiej wchłaniana przez komórki, które straciły sporo energii podczas ćwiczeń i zapewniała lepszy przyrost masy mięśniowej. Należy pamiętać, że efekty utrzymują się, dopóki trwa suplementacja, a w przypadku jej przerwania już po kilku tygodniach jej stężenie w mięśniach wraca do początkowego poziomu.
Ważne jest też, aby podczas suplementacji kreatyną odpowiednio nawadniać organizm.
Niestety, nawet najlepsza kreatyna na rynku będąca na szczycie rankingu, nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli nie będzie regularnie stosowana. Skuteczność kreatyny może też znacząco obniżać spożywanie alkoholu.
Najskuteczniejszym sposobem dawkowania kreatyny jest spożywanie jej określonej ilości w kilku porcjach w ciągu dnia, z zachowaniem kilkugodzinnych przerw pomiędzy kolejnymi dawkami przez ok. tydzień. Ta metoda dostarczy mięśniom maksymalne ilości kreatyny. Alternatywą jest stosowanie jednej dawki dziennie, przez okres czterech tygodni. Dzięki temu mięśnie będą rozrastały się łagodniej, a dostarczane dawki będą wciąż wystarczające. Na sposób i częstotliwość dawkowania kreatyny nie ma wpływu stopień zaawansowania treningu.
Stosowanie kreatyny – skutki uboczne
Spożywanie kreatyny w dawkach dopasowanych odpowiednio do masy ciała i zapotrzebowania nie wywołuje żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Przedawkowanie kreatyny może się natomiast objawiać dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak bóle brzucha czy biegunka. Jedyne skutki uboczne po kreatynie, jakie można zaobserwować podczas jej stosowania to przyrost masy, ale warto pamiętać, że te dodatkowe kilogramy pojawiają się w postaci mięśni, a nie tłuszczu. Choć nie robi tego bezpośrednio, to jest dzięki temu uznawana za skuteczny reduktor tkanki tłuszczowej.
Suplementy diety zawierające kreatynę zyskują coraz większą popularność, dzięki czemu jest ich na rynku całkiem pokaźna ilość. Ze względu na wysoką popularność wszystkie obecne w rankingach preparaty są bardzo dobrze przebadane i wciąż ulepszane, by były jak najlepiej przyswajalne przez ludzki organizm. Istnieją też przeciwwskazania do ich stosowania, są to między innymi schorzenia nerek, serca czy wątroby. W przypadku posiadania któregokolwiek z nich, stosowanie kreatyny należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Najczęściej zadawane pytania na temat rankingowej kreatyny:
Co to jest kreatyna?
Kreatyna jest składnikiem naturalnie występującym w każdym organizmie. Wpływa na szybszą regenerację i wyższą odporność na zmęczenie oraz skutecznie pomaga budować tkankę mięśniową.
Kiedy najlepiej stosować kreatynę — przed czy po treningu?
Moment zastosowania kreatyny nie jest najistotniejszą kwestią, ważne jest regularne stosowanie odpowiedniej dawki. Według badań spożycie kreatyny bezpośrednio po treningu nieznacznie wpływa na zwiększenie przyrostu mięśni.
Ile gramów kreatyny dziennie należy spożywać?
Ilość spożywanej kreatyny jest zależna od indywidualnych cech organizmu — płci i wieku. Dawki kreatyny powinny być też dopasowane do wymaganego efektu. Więcej odpowiedzi znajdziesz w poradniku.
Czy kreatyna wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej?
Kreatyna nie wpływa bezpośrednio na spalanie tkanki tłuszczowej, ale wspomaga regenerację i wzrost mięśni, które zastępują komórki tłuszczowe. Spożywanie kreatyny powoduje więc wzrostu beztłuszczowej masy ciała.
Czy kreatyna szkodzi?
Spożywanie kreatyny w odpowiednich ilościach nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jest bezpieczna i daje wiele korzyści.