Co na apetyt dla seniora? Jak pobudzić apetyt u osoby starszej?

Brak apetytu u osób starszych intensyfikuje się wraz z wiekiem. Jest to zjawisko znane, ale przyczyny słabego łaknienia nie są w pełni zbadane. Problem zależy bowiem od różnych czynników indywidualnych, występujących nie w każdej sytuacji. Brak łaknienia u osób starszych stanowi poważny kłopot w dłuższej perspektywie czasowej.

Nięchęć do jedzenia oraz brak apetytu jak temu zaradzić
Co na apetyt u seniora?

Słaby apetyt seniora powinien niepokoić nie tylko rodzinę oraz opiekunów, ale także i samą starszą osobę. Niedostateczna podaż składników żywieniowych, dostarczanych do organizmu wraz z jedzeniem, może skutkować stanem niedożywienia w wyniku ubogiej diety. To także zwiększone ryzyko niedoborów witamin i minerałów, ale również wody. Czy istnieją skuteczne preparaty zwiększające apetyt, ale tym samym niepowodujące negatywnych skutków ubocznych u dorosłych?

Brak apetytu u seniora – przyczyny hamujące łaknienie

Co wywołuje hamowanie apetytu u osób starszych? Głównym winowajcą takiej sytuacji jest metabolizm, który wraz z upływem lat radykalnie zwalnia, co zaś wiąże się z mniejszym dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym osób starszych. Seniorzy w dużej części przypadków nie są wystarczająco aktywni, nie spalają pokaźnej ilości energii, zatem ich popyt na kalorie jest znacznie ograniczony. Innym powodem takiego stanu rzeczy są przebyte choroby oraz schorzenia, z którymi borykają się osoby starsze. Trzecim, podstawowym czynnikiem wywołującym zaburzenia łaknienia jest nieprawidłowa higiena spożywania posiłków. Osoby starsze nie jedzą w systematycznych odstępach czasu, oszczędzają na gotowaniu, nie regulują jakości i ilości spożywanych białek, węglowodanów i tłuszczy. Taki stan rzeczy powoduje brak apetytu i nudności, wywołany rozregulowaniem higieny jedzenia. Jak zwiększyć apetyt u seniora i zadbać o to, aby cieszył się pełnią zdrowia?

Co na poprawę apetytu dla seniora?

Starsza kobieta z obrzydzieniem patrzy na jedzenie
Poprawa apetytu osoby starszej

Jak poprawić apetyt u seniorów? Można wyróżnić dwa główne sposoby na pobudzenie apetytu u osób starszych. Po pierwsze istnieją leki na apetyt dla seniora, które zazwyczaj przepisuje lekarz pierwszego kontaktu. Najczęściej są to syntetyczne preparaty, ale również zdarzają się leki na bazie wyciągów z naturalnych ziół.

Wśród głównych składników produktów na apetyt wyróżnić można szereg związków, których podstawowym celem jest pobudzenie wydzielania śliny, soków żołądkowych i usprawnienie całościowego procesu trawiennego. Drugim rodzajem preparatów są naturalne suplementy na bazie witamin i składników naturalnych. Bardzo często stosuje się w nich dibenkozyd — koenzym witaminy B12, który naturalnie pobudza apetyt. Zioła na pobudzenie apetytu dla seniora muszą być także bogatym źródłem samej witaminy B12. Niedobór tego mikroskładnika wywołuje częste uczucie zmęczenia, problemy z chodzeniem, czy przełykaniem (zapalenie języka).

Co na apetyt dla seniora — Dibenkozyd poprawiający samopoczucie

W przypadku wymienionego wyżej dibenkozydu wyróżnia się także szereg innych, pobocznych oddziaływań tego koenzymu (witamina B12 – jej aktywna forma). Jest to aktywator anaboliczny, który zwiększa intensywność przemian metabolicznych w organizmie. To zaś przekłada się na większy apetyt, wzmożone łaknienie i intensyfikację zyskiwania zdrowej masy mięśniowej. W przypadku osób starszych przyrost mięśni i siły jest niezwykle ważny, przede wszystkim wtedy, gdy stwierdzono pierwsze symptomy niedożywienia.

Tabletki na brak apetytu dla seniora przyczyniają się także do poprawy kondycji psychicznej. Jedzenie jest podstawową potrzebą człowieka, więc osoby, które nie chcą jeść, bardzo często konfrontują się z apatią, brakiem motywacji, znudzeniem i zmęczeniem. Ważne w tym kontekście jest zatem całościowe wzmocnienie organizmu, począwszy od dostarczania właściwych witamin i minerałów, skończywszy na poprawie higieny jedzenia.

Co hamuje apetyt?

Apetyt hamuje: błonnik, chitozan, inulina, pektyny, chrom, hoodia gordoni.

Co to jest starczy głód?

Starczy głód to nic innego jak brak apetytu i ciągłe odczucie głodu. Najczęściej wywoływany jest wydzielającymi się w mniejszej ilości enzymami trawiennymi, ubytkami w uzębieniu.

Jak szybko zaspokoić głód?

Najskuteczniejsze zaspokojenie głodu odbywa się po dostarczeniu do organizmu białka. Wypicie koktajlu białkowego pomaga utrzymać sytość dużej niż inne posiłki. Rozkład białka wymaga dłuższego czasu, ponieważ jest bardziej skomplikowany, dzięki czemu spożycie koktajlu białkowego nie podnosi poziomu cukru we krwi.

Najlepszy zestaw dla seniora

 

Aktualizacja: maj 2024

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Kłucie w kolanie: czy nie ma się czym przejmować?

Siadasz w swoim domu/mieszkaniu? I nadal Cię boli? Doskwiera Ci coraz mocniej i mocniej kłucie w kolanie? Takie kontuzje nie powinny być traktowane po...

Jakie zajęcia fitness dla początkujących wybrać?

W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest coraz szybsze, a czasu na aktywność fizyczną coraz mniej, kluczem do dobrego samopoczucia i utrzymaniu smukłej sylwetki...

Zimowy makijaż – co możesz zrobić, by był trwały i nie szkodził cerze?

Estetyczny, dobrze wyglądający make-up zimą to kwestia odpowiedniej pielęgnacji i stosowania dobrze dobranych kosmetyków.Dlaczego make-up zimą bywa wyzwaniem?Zimowy makijaż musi być przygotowany na bardzo...

Jak dbać o higienę, gdy zmagasz się z nadmierną potliwością?

Nadmierna potliwość jest problematyczna i to fakt. Jednocześnie bywa bardzo uciążliwa, w końcu nikt z nas nie chce pokazywać się z żółtymi plamami pod...

Kreatyna i jej zbawienna rola w budowie masy mięśniowej

Kreatyna jest popularnym suplementem diety stosowanym przez sportowców i osoby zajmujące się treningiem siłowym. Jako organiczny związek chemiczny obecny w mięśniach, kreatyna odgrywa ważną...

Deski SUP – jak dopasować do siebie

Rozpoczynając przygodę z paddleboardingiem, nie można zapomnieć o tym, jak ważne jest dobranie deski dopasowanej do nas. Na rynku spotkać można wiele rodzajów tych...