Co na apetyt dla seniora? Jak pobudzić apetyt u osoby starszej?

Brak apetytu u osób starszych intensyfikuje się wraz z wiekiem. Jest to zjawisko znane, ale przyczyny słabego łaknienia nie są w pełni zbadane. Problem zależy bowiem od różnych czynników indywidualnych, występujących nie w każdej sytuacji. Brak łaknienia u osób starszych stanowi poważny kłopot w dłuższej perspektywie czasowej.

Nięchęć do jedzenia oraz brak apetytu jak temu zaradzić
Co na apetyt u seniora?

Słaby apetyt seniora powinien niepokoić nie tylko rodzinę oraz opiekunów, ale także i samą starszą osobę. Niedostateczna podaż składników żywieniowych, dostarczanych do organizmu wraz z jedzeniem, może skutkować stanem niedożywienia w wyniku ubogiej diety. To także zwiększone ryzyko niedoborów witamin i minerałów, ale również wody. Czy istnieją skuteczne preparaty zwiększające apetyt, ale tym samym niepowodujące negatywnych skutków ubocznych u dorosłych?

Brak apetytu u seniora – przyczyny hamujące łaknienie

Co wywołuje hamowanie apetytu u osób starszych? Głównym winowajcą takiej sytuacji jest metabolizm, który wraz z upływem lat radykalnie zwalnia, co zaś wiąże się z mniejszym dziennym zapotrzebowaniem kalorycznym osób starszych. Seniorzy w dużej części przypadków nie są wystarczająco aktywni, nie spalają pokaźnej ilości energii, zatem ich popyt na kalorie jest znacznie ograniczony. Innym powodem takiego stanu rzeczy są przebyte choroby oraz schorzenia, z którymi borykają się osoby starsze. Trzecim, podstawowym czynnikiem wywołującym zaburzenia łaknienia jest nieprawidłowa higiena spożywania posiłków. Osoby starsze nie jedzą w systematycznych odstępach czasu, oszczędzają na gotowaniu, nie regulują jakości i ilości spożywanych białek, węglowodanów i tłuszczy. Taki stan rzeczy powoduje brak apetytu i nudności, wywołany rozregulowaniem higieny jedzenia. Jak zwiększyć apetyt u seniora i zadbać o to, aby cieszył się pełnią zdrowia?

Co na poprawę apetytu dla seniora?

Starsza kobieta z obrzydzieniem patrzy na jedzenie
Poprawa apetytu osoby starszej

Jak poprawić apetyt u seniorów? Można wyróżnić dwa główne sposoby na pobudzenie apetytu u osób starszych. Po pierwsze istnieją leki na apetyt dla seniora, które zazwyczaj przepisuje lekarz pierwszego kontaktu. Najczęściej są to syntetyczne preparaty, ale również zdarzają się leki na bazie wyciągów z naturalnych ziół.

Wśród głównych składników produktów na apetyt wyróżnić można szereg związków, których podstawowym celem jest pobudzenie wydzielania śliny, soków żołądkowych i usprawnienie całościowego procesu trawiennego. Drugim rodzajem preparatów są naturalne suplementy na bazie witamin i składników naturalnych. Bardzo często stosuje się w nich dibenkozyd — koenzym witaminy B12, który naturalnie pobudza apetyt. Zioła na pobudzenie apetytu dla seniora muszą być także bogatym źródłem samej witaminy B12. Niedobór tego mikroskładnika wywołuje częste uczucie zmęczenia, problemy z chodzeniem, czy przełykaniem (zapalenie języka).

Co na apetyt dla seniora — Dibenkozyd poprawiający samopoczucie

W przypadku wymienionego wyżej dibenkozydu wyróżnia się także szereg innych, pobocznych oddziaływań tego koenzymu (witamina B12 – jej aktywna forma). Jest to aktywator anaboliczny, który zwiększa intensywność przemian metabolicznych w organizmie. To zaś przekłada się na większy apetyt, wzmożone łaknienie i intensyfikację zyskiwania zdrowej masy mięśniowej. W przypadku osób starszych przyrost mięśni i siły jest niezwykle ważny, przede wszystkim wtedy, gdy stwierdzono pierwsze symptomy niedożywienia.

Tabletki na brak apetytu dla seniora przyczyniają się także do poprawy kondycji psychicznej. Jedzenie jest podstawową potrzebą człowieka, więc osoby, które nie chcą jeść, bardzo często konfrontują się z apatią, brakiem motywacji, znudzeniem i zmęczeniem. Ważne w tym kontekście jest zatem całościowe wzmocnienie organizmu, począwszy od dostarczania właściwych witamin i minerałów, skończywszy na poprawie higieny jedzenia.

Co hamuje apetyt?

Apetyt hamuje: błonnik, chitozan, inulina, pektyny, chrom, hoodia gordoni.

Co to jest starczy głód?

Starczy głód to nic innego jak brak apetytu i ciągłe odczucie głodu. Najczęściej wywoływany jest wydzielającymi się w mniejszej ilości enzymami trawiennymi, ubytkami w uzębieniu.

Jak szybko zaspokoić głód?

Najskuteczniejsze zaspokojenie głodu odbywa się po dostarczeniu do organizmu białka. Wypicie koktajlu białkowego pomaga utrzymać sytość dużej niż inne posiłki. Rozkład białka wymaga dłuższego czasu, ponieważ jest bardziej skomplikowany, dzięki czemu spożycie koktajlu białkowego nie podnosi poziomu cukru we krwi.

Najlepszy zestaw dla seniora

 

Aktualizacja: maj 2023

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Please enter your name here

spis treści:

Zobacz również:

Jodek potasu – czym jest, kiedy warto go stosować?

Jodek potasu - czym jest, czy warto go stosować?Jodek potasu to nieorganiczna sól o wzorze KI. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, antyoksydacyjnie i zapobiega wychwytowi jodu...

Jaka jest najlepsza kofeina w tabletkach?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez, chociażby jednego kubka kawy. Jej fenomen polega na zawartej w niej kofeinie, która pobudza. Mnóstwo z nas...

Ranking kreatyny TOP 10 – która kreatyna jest najlepsza?

Istnieje wiele mitów na temat kreatyny, jej stosowania i efektów, jakie dzięki suplementacji można osiągnąć. Podpowiadamy co zrobić, aby do organizmu dostarczyć wartościową kreatynę...

Jak działa L-Arginina? Jaka arginina najlepsza?

W ostatnich czasach suplementy diety podbijają serca Polaków. Możemy znaleźć ich coraz więcej na półkach w sklepach sportowych, aptekach czy drogeriach. Jednymi z nich...

Erytrol – tajemnice, właściwości oraz przeciwwskazania

Prowadzisz zdrowy styl życia? Zależy Ci na tym, by dostarczać swojemu organizmowi tylko wartościowych produktów? Chcesz ograniczyć cukier? Jeśli chociaż na jedno z wyżej...

Produkty wysokobiałkowe – jadłospis wysokobiałkowy

Produkty wysokobiałkowe zamiennie określane są jako produkty proteinowe. Charakteryzuje je posiadanie wysokiej zawartości białka. Białko, węglowodany i tłuszcze zaliczane są do makroelementów koniecznych do...