Dieta ketogeniczna efekty, jadłospis i zasady

Dieta bazująca na ketozie jest świetnym sposobem na schudnięcie i zwiększenie efektywności pracy mózgu. Przez pierwsze tygodnie trwa keto adaptacja, mająca na celu stopniowe wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Dzięki temu, efekty diety ketogenicznej po miesiącu zaczynają już być widoczne. Zwiększa się poziom energii, a choć nie pojawia się uczucie głodu, kilogramy spadają.

Dieta ketogeniczna co to jest – pozytywne efekty zmiany odżywiania

Co można jeść na diecie keto

Podstawową definicją diety ketogenicznej jest dążenie do przestawienia organizmu na pobieranie energii z tłuszczów, zamiast z węglowodanów. Tym samym, najistotniejszą zasadą w diecie ketogennej jest ich bardzo niskie spożycie. Podstawę jadłospisu powinny stanowić tłuszcze oraz białka. Aby móc z powodzeniem stosować się do tych zasad, należy zrozumieć, co mają na celu. Organizm do funkcjonowania potrzebuje energii. Najczęstszym jej źródłem jest glukoza. Odpowiada ona również za sprawne funkcjonowanie mózgu. Jednak do jej transportu niezbędna jest insulina, która w nadmiarze prowadzi do otyłości i cukrzycy. Dzięki dostarczaniu minimalnej ilości glukozy, organizm ma szansę się od niej odzwyczaić. Prowadzi to do zjawiska zwanego ketozą. Co to jest ketoza? Jest to stan, w którym organizm pozyskuje energię z tłuszczu zgromadzonego w tkankach. Skutkiem tego zjawiska jest efektywne spalanie nadmiaru tłuszczu, dzięki czemu jest ono pożądane przez osoby się odchudzające. Mimo to, dania keto pozostają smaczne i atrakcyjne.

Masło orzechowe do diety ketogenicznej Peanut Cream ALLNUTRITION

Dieta ketogeniczna – jak zacząć i przygotować jadłospis?

jadłospis w diecie ketogenicznej

Pierwszą czynnością, którą warto wykonać, zaczynając dietę keto, jest usunięcie z kuchni produktów węglowodanowych. Należy pozbyć się pieczywa, kasz i płatków. To właśnie one uniemożliwią osiągnięcie ketozy. Keto posiłki są ich pozbawione. Wedle wszelkich najbardziej popularnych opinii, śniadanie powinno być bogate w węglowodany, aby zapewniało energię na cały poranek. Co w tej sytuacji na diecie ketogennej? Keto śniadania do pracy, jak i te spożywane w domu,  będą równie sycące i nie należy się tego obawiać. Ciekawymi pomysłami na ten pierwszy posiłek są dania na słodko. Dieta ketogeniczna nie zabrania spożywania deserów i słodkich posiłków. Bardzo popularne i chętnie wybierane są keto naleśniki z mąki kokosowej i keto omlety na słodko. Dla łasuchów czeka również szeroki wybór deserów keto i słodyczy keto. Choć ze standardowych, dostępnych w sklepie produktów należy w większości zrezygnować, dostępne pozostają keto zamienniki. Bez problemu można przygotować bądź zamówić ciasta keto oraz torty keto. Wyjątkowo interesujący jest sernik keto. Podczas wakacyjnych szaleństw również nie ma potrzeby rezygnować z ulubionych przysmaków. Dostępne są zarówno keto lody, jak i keto gofry. Co jeść, gdy wytrawne potrawy wydają się znacznie atrakcyjniejsze? W zakresie comfort food dieta keto nie ma sobie równych. Pozostając w zgodzie ze wszelkimi zasadami, można jeść specjalnie przygotowane keto makarony, keto pizze serowe, a nawet keto bułki. Choć należy zrezygnować z węglowodanów, nie ma konieczności rezygnacji z ulubionych potraw. Możliwe jest również przygotowanie tradycyjnego polskiego obiadu. W przypadku drugiego dania wystarczy zrezygnować z ziemniaków, natomiast zupę można łatwo zamienić na zupę ketogeniczna. Zaletą diety ketogenicznej jest fakt, że dania pozostają smaczne i treściwe, ale o obniżonej zawartości węglowodanów. Choć lista produktów keto jest ograniczana, nie wpływa to na przyjemność płynącą z jedzenia. Przykładowe diety keto są łatwo dostępne w Internecie.

Najlepsza przekąska przy diecie ketogenicznej Fitking Delicious ALLNUTRITION

Zalety diety ketogenicznej

Efekty stosowania diety ketogenicznej

Stosowanie diety ketogenicznej wpływa na obniżenie poziomu otłuszczenia organów wewnętrznych, co przyczynia się do pozytywnej poprawy pracy serca, nerek oraz pozostałych narządów. W organizmie zostaje obniżone stężenie cukru we krwi i cholesterolu. Zaletą diety ketogenicznej jest fakt, iż może być stosowana dla poprawy funkcjonowania mózgu u osób niezmagających się z otyłością. Ponadto ketogeniczny sposób odżywiania zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz hamuje rozwój cukrzycy. Ponadto zdrowy tryb żywienia sprawia, że można schudnąć, pozbywając się zapasów tłuszczowych z organizmu.

Ketogeniczne zasady, aby uzyskać efekty

Najważniejszą zasadą diety ketogenicznej jest utrzymanie spożycia węglowodanów i białka na poziomie do 20%. Pozostałe 80% powinny stanowić tłuszcze. Ze względu na ilość wykluczanych produktów, warto wraz z dietą keto wprowadzić suplementacje. Niska podaż warzyw wymaga dodatkowego dostarczania witamin, sodu i wapnia. Świetnym dodatkiem do diety ketogenicznej jest również odżywka białkowa, szczególnie dla osób trenujących. Dla zachowania bilansu warto sięgać po ketogeniczne suplementy i keto białko.

Dla kogo dieta ketogenna?

Dla wszystkich, którzy chcą spróbować czegoś innego. Dla osób, które chcą schudnąć, ale nie mają czasu jeść pięciu posiłków. W tym wypadku w zupełności wystarczą dwa, trzy posiłki. Jest również możliwe stworzenie jadłospisu zawierającego jedynie jeden posiłek. W zależności od rytmu życia może być to keto śniadanie, keto obiad bądź keto kolacja. Zaoszczędzony czas można spędzić w dowolny, przyjemniejszy sposób. Dieta ketogeniczna jest również polecana dla osób zmagających się z padaczką. Ze względu na ograniczenie spożycia glukozy, neurony nie są tak mocno pobudzone i napady padaczkowe mogą występować rzadziej. Wśród zalet diety wykluczającej węglowodany znajduje się również pozytywny wpływ na ciśnienie krwi i cholesterol. Keto dieta będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osób zmagających się z tymi problemami. Jest to również sposób żywienia polecany dla osób pracujących umysłowo. Ograniczenie glukozy zwiększa efektywność pracy mózgu, pozwala pracować dłużej oraz minimalizuje uczucie zmęczenia.

Przeciwwskazania do diety ketogennej

Choć efekty diety keto są bardzo atrakcyjne, a zalety diety ketogenicznej są znaczące, to należy pamiętać o zdrowotnych przeciwstawianiach. Przed wdrożeniem zmian w swoim jadłospisie warto upewnić się, że będzie to bezpieczne oraz zdrowe. Niektóre schorzenia i choroby przewlekłe całkowicie uniemożliwiają ten sposób odżywiania. Również ciąża jest przeciwwskazaniem. Największe zagrożenie jest w przypadku chorób takich jak:

Kobieta jedząca sałatkę keto
 • Cukrzyca
 • Kamica nerkowa
 • Schorzenia wątroby
 • Kamica dróg żółciowych
 • Porfiria
 • Wrodzone zaburzenia metaboliczne

W przypadku gdy nie ma się pewności co stanu zdrowia, warto decyzje o przejściu na dietę keto skonsultować z lekarzem. Rozpoczynając dietę ketogeniczną mogą pojawić się u niektórych osób skutki uboczne. Przeciwwskazaniem do jej kontynuowania są również niepożądane objawy występujące już po rozpoczęciu. Zwykle pojawiają się w przypadku nieprawidłowego stosowania diety. Najpoważniejszą konsekwencją jest wystąpienie kwasicy ketonowej. Skutki uboczne diety, które powinny zaalarmować osobę odżywiająca się wedle zasad keto, to przede wszystkim:

 • Mdłości i wymioty
 • Trudności z oddychaniem
 • Zbyt częste oddawanie moczu
 • Ból brzucha
 • Ciągłe uczucie pragnienia i suchość w ustach
 • Owocowy oddech
 • Sucha i zaczerwieniona skóra

W sytuacji, gdy wystąpią powyższe objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż kwasica ketonowa może prowadzić do śpiączki cukrzycowej.

Kobieta stosująca diete ketogenna

Co to jest stan ketozy?

Ketoza jest stanem, w którym organizm zostaje przestawiony na spalanie tłuszczu, ponieważ do organizmu dostarczana na diecie ketogenicznej jest znikoma ilość cukru. Ketoza uznawana jest za stan efektywnego spalania tkanki tłuszczowej.

Jakie alkohole można na keto diecie spożywać?

Przy keto diecie należy wykluczyć wszystkie alkohole zawierające cukier i duża ilość węglowodanów. Pozostaje więc sięgnąć po Tequile, whisky, wódkę w czystej postaci bez rozrabiania drinka z napojami słodzonymi.

Ile jest posiłków na diecie ketogenicznej?

Przyjmuje się, że na diecie ketogenicznej powinno być 6 posiłków: pierwsze i drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja.

Zestaw wspomagający dietę ketogeniczną:

Aktualizacja: Lipiec 2021

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Please enter your name here

spis treści:

Produkty wysokobiałkowe – jadłospis wysokobiałkowy

Białko jest jednym z najważniejszych makroelementów w organizmie. Działa od odchudzania po budowę muskulatury, ale czym różnią się różne rodzaje białka i jak wybrać to najbardziej skuteczne?

Co daje picie oleju lnianego? – wszystkie właściwości

Picie oleju lnianego w dopuszczalnych dawkach ma cudowne działanie na ludzki organizm. Przeciwdziała wielu chorobom, wspiera pracę mózgu, odchudza, ale to dopiero początek zdrowotnych właściwości oleju lnianego.

Jak skakać na skakance, żeby schudnąć?

Zaangażowanie dużej ilość mięśni wiąże się z wysiłkiem, jednak jeżeli zależy Ci na szybkich efektach bez chodzenia na siłownie, to skakanka jest idealnym wyborem. Dowiedz się dlaczego.

Dieta białkowa a odchudzanie, ile można schudnąć w tydzień?

Białko jak powszechnie wiadomo jest materiałem budulcowym w organizmie. Synteza białka wymaga od organizmu dużo energii, można ten fakt skutecznie wykorzystać przy diecie redukcyjnej.

Wady i zalety diety wegetariańskiej

Wegetarianizm wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, co może mieć swoje zdrowotne konsekwencje. Jak zacząć dietę wegetariańską i jakie są jej pozytywne oraz negatywne aspekty?

Co na apetyt dla seniora? Jak pobudzić apetyt u osoby starszej?

Nikomu nie trzeba mówić, jak ważne jest jedzenie i dostarczenie wartości odżywczych do organizmu. Seniorzy z brakiem apetytu nawet nie czują głodu, a brak jedzenia może powodować apatię i obniża znacząco odporność organizmu.

Zobacz również:

Produkty wysokobiałkowe – jadłospis wysokobiałkowy

Białko jest jednym z najważniejszych makroelementów w organizmie. Działa od odchudzania po budowę muskulatury, ale czym różnią się różne rodzaje białka i jak wybrać to najbardziej skuteczne?

Co daje picie oleju lnianego? – wszystkie właściwości

Picie oleju lnianego w dopuszczalnych dawkach ma cudowne działanie na ludzki organizm. Przeciwdziała wielu chorobom, wspiera pracę mózgu, odchudza, ale to dopiero początek zdrowotnych właściwości oleju lnianego.

Jak skakać na skakance, żeby schudnąć?

Zaangażowanie dużej ilość mięśni wiąże się z wysiłkiem, jednak jeżeli zależy Ci na szybkich efektach bez chodzenia na siłownie, to skakanka jest idealnym wyborem. Dowiedz się dlaczego.

Witamina B12 dla wegetarian i wegan

Wegetarianizm jak wiadomo wyklucza z jadłospisu jakiekolwiek mięso. To jednak jest głównym nośnikiem witaminy B12. Czym grozi niedobór B12, czy można tę witaminę przedawkować? Jakie są właściwości kobalaminy?

Ćwiczenia z gumami oporowymi — wszystkie ćwiczenia

Gumy potrafią zastąpić profesjonalny zestaw w domowym zaciszu. Ćwiczenia z dobrze dobraną gumą treningową podnoszą efektywność rezultatów. Kompaktowa wielkość pozwala na korzystanie z fitness taśm nawet w pracy.

Dieta białkowa a odchudzanie, ile można schudnąć w tydzień?

Białko jak powszechnie wiadomo jest materiałem budulcowym w organizmie. Synteza białka wymaga od organizmu dużo energii, można ten fakt skutecznie wykorzystać przy diecie redukcyjnej.

Polecane wpisy:

Witaminy wspomagające odchudzanie – jakie wybrać?

Witaminy w naszym organizmie odgrywają kluczowe role, jedną z nich, jest tempo metabolizowania cukru i tłuszczu. Wymieniamy, które konkretnie witaminy trzeba spożywać, aby uzyskać szybkie efekty.

Co na apetyt dla seniora? Jak pobudzić apetyt u osoby starszej?

Nikomu nie trzeba mówić, jak ważne jest jedzenie i dostarczenie wartości odżywczych do organizmu. Seniorzy z brakiem apetytu nawet nie czują głodu, a brak jedzenia może powodować apatię i obniża znacząco odporność organizmu.

Jak schudnąć w tydzień 1 kg? Co robić? Co jeść? Co ćwiczyć?

Ile tak naprawdę można schudnąć w tydzień? Czy można krótko przed imprezą zrzucić zbędne kilogramy i zmieścić się w sukienkę? Podpowiadamy jak osiągnąć oszałamiające efekty w krótkim czasie

Wady i zalety diety wegetariańskiej

Wegetarianizm wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, co może mieć swoje zdrowotne konsekwencje. Jak zacząć dietę wegetariańską i jakie są jej pozytywne oraz negatywne aspekty?

Serwatka na odchudzanie a skutki uboczne – białko serwatkowe na redukcji

Serwatka z mleka krowiego bardzo często jest wykorzystywana na wzmocnienie i budowę masy mięśniowej przez sportowców. Koktajl białkowy ma także szereg innych przydatnych właściwości.

Dieta białkowa a odchudzanie, ile można schudnąć w tydzień?

Białko jak powszechnie wiadomo jest materiałem budulcowym w organizmie. Synteza białka wymaga od organizmu dużo energii, można ten fakt skutecznie wykorzystać przy diecie redukcyjnej.

Kreatyna na odchudzanie – fakt czy mit? Co daje na redukcji?

Istnieje wiele wątpliwości w obszarze odchudzającego działania kreatyny. Wyjaśniamy, w jaki sposób kreatyna przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia z gumami oporowymi — wszystkie ćwiczenia

Gumy potrafią zastąpić profesjonalny zestaw w domowym zaciszu. Ćwiczenia z dobrze dobraną gumą treningową podnoszą efektywność rezultatów. Kompaktowa wielkość pozwala na korzystanie z fitness taśm nawet w pracy.

Dieta ketogeniczna efekty, jadłospis i zasady

Dieta ketogeniczna ma swoich zwolenników i przeciwników, trzeba jednak przyznać, że przeprogramowanie organizmu jest możliwe. Tłumaczy się to wtedy, mówiąc "Ty to masz lepszą przemianę materii".

Witamina B12 dla wegetarian i wegan

Wegetarianizm jak wiadomo wyklucza z jadłospisu jakiekolwiek mięso. To jednak jest głównym nośnikiem witaminy B12. Czym grozi niedobór B12, czy można tę witaminę przedawkować? Jakie są właściwości kobalaminy?

Ćwiczenia na płaski brzuch na stojąco – pozbądź się oponki na brzuchu!

Ćwiczyć można wszędzie, nawet szczotkując zęby. Zobacz jak efektywnie wykorzystać czas ćwiczeń w pozycji stojącej, aby pozbyć się fałdek tłuszczyku.

Ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup i ból pleców – jakie wykonywać?

Ćwiczenia w każdym wieku poprawiają sprawność, samopoczucie oraz dodają witalności. Jaki zestaw jest na tyle bezpieczny i skuteczny, aby seniorzy mogli cieszyć się aktywnością?