Kreatyna jest najpopularniejszym suplementem diety stosowanym wśród osób, które chcą powiększyć swoją wydolność i masę mięśniową. Ze względu na korzystne oddziaływanie kreatyny, jest ona bardzo chętnie wykorzystywana przez kulturystów, jako czynnik wyzwalający dodatkowe pokłady rezerw energii, podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Oprócz tej, podstawowej funkcji kreatyny, stosuje się ją także przy redukcji masy ciała. W jakich przypadkach kreatyna jest w stanie pomóc zniwelować tkankę tłuszczową, zachowując przy tym odpowiednie proporcje mięśni?
W jaki sposób kreatyna wpływa na odchudzanie i dlaczego działa?
Kreatyna jest związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w ciele człowieka. Ludzie przyswajają ją razem z pożywieniem, a jej najbogatszym źródłem są mięsa, w szczególności czerwone. Kreatyna wspomaga procesy budulcowe mięśni, pomaga wyzwolić dodatkowe pokłady siły, redukuje negatywne skutki oddziaływania kwasu mlekowego — związku w głównej mierze odpowiedzialnego za powstawanie popularnych zakwasów. Ze względu na niską przyswajalność kreatyny z pożywienia, preparat można przyjmować także w formie suplementu. Aby zrozumieć, dlaczego redukcja tkanki tłuszczowej jest możliwa przy regularnym stosowaniu kreatyny, należy poznać pewien mechanizm, nieodłącznie związany z naszym metabolizmem. Związek stosowany jest przede wszystkich pośród osób chcących zwiększyć masę mięśniową. Oznacza to, że kreatyna na redukcji jest w stanie przyczynić się do upragnionej utraty wagi, bez redukowania pożądanej masy mięśniowej. Zalety kreatyny dla osób odchudzających są oczywiste: preparat poprawia kondycję mięśni, które są i tak osłabione przez dietę redukcyjną. Kreatyna „odżywi” mięśnie, chroniąc je przez spalaniem w wyniku niedoboru kalorii. Kreatyna na odchudzanie to dobry pomysł zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.
Najlepsza kreatyna na odchudzanie ranking grudzień 2024
Keratyna, kreatynina czy kreatyna — co na odchudzanie?
Jaka jest różnica między kreatyną a kreatyniną i keratyną? Kreatynina jest produktem metabolicznym, wydalanym z naszego organizmu wraz z moczem. Zbyt niska lub zbyt wysoka kreatynina we krwi może być symptomem wielu chorób, np. związanych z wydolnością nerek. Keratyna to zaś ważny składnik budulcowy m.in. włosów i paznokci, skomponowany z białek fibrylarnych. Kreatyna, jak podkreśliliśmy wyżej, jest składnikiem erogenicznym, a zatem wykazuje działanie poprawiające wydolność sportową. Warto zatem zwracać dokładną uwagę na nazwę suplementu, gdyż w sklepach znajdziemy także preparaty keratynowe. Tylko i wyłącznie suplement kreatynowy, z wszystkich wymienionych powyżej substancji, wykazuje realne działanie wspomagające redukcję wagi. Oddziałuje na organizm, uzupełniając stężenie ATP w komórkach, wykazując działanie antykataboliczne i wspomagając budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej. Jeśli zatem ktoś chce zredukować „fałdki na brzuchu”, z pewnością chce pozbyć się pokładów tłuszczu, a nie czystych mięśni. A w tym kontekście kreatyna może skutecznie pomóc.
Jaki jest pozytywny wpływ kreatyny na organizm człowieka?
Co daje kreatyna, którą stosuje się regularnie? Organizm, który został nasycony związkiem kreatyny, jest w stanie intensyfikować regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Kreatyna nawadnia komórki mięśniowe, sprawiając, iż stają się one pełniejsze i bardziej wyraźne. Wśród suplementów kreatynowych wyróżnia się dwa, podstawowe rodzaje preparatu. W opinii wielu sportowców najlepsza kreatyna to ta w formie jabłczanu (preparat wymieszany z kwasem jabłkowym), wykazująca ograniczoną retencję wody. Najpopularniejszym i najpewniejszym rodzajem jest jednak monohydrat kreatyny, działający w podobny sposób, jak jabłczan. Jednorazowa dawka kreatyny to zaledwie kilka gramów, które mogą być rozpuszczone w soku lub wodzie. Można spotkać także preparat w formie tabletek do połykania. Kreatyna przy redukcji masy ciała ma charakter wspomagający, dlatego kreatyna dla kobiet przy odchudzaniu to dobry pomysł, na pozbycie się tkanki tłuszczowej, a nie mięśni, które spalają nadmiary kalorii. Aby osiągnąć zadowalające rezultaty związane z utratą masy tłuszczowej, należy stosować także zbilansowaną dietę redukcyjną.
Czy kreatyna odchudza?
Ciężko wyobrazić sobie ujemny bilans kaloryczny na diecie bez kreatyny, która bezpośrednio nie odchudza, ale hamuje spalenie mięśni wraz z tkanką tłuszczową. Jak wiadomo mięśnie są potrzebne do spalanie tkanki tłuszczowej więc kreatyna pośrednio przyczynia się do utrzymania tempa zrzucania zbędnych kilogramów.
Co daje kreatyna?
Kreatyna daje przyspiesza rozwój mięśni, poprawia wydolność organizmu, zwiększa odporność na zmęczenie.
Jak i kiedy brać kreatynę?
Najlepsza jest sproszkowana forma kreatyny, którą można domieszać do każdego napoju, kreatyna nie zmienia smaku, a wystarczy 6 gramów spożytych najlepiej o poranku, najlepiej jeszcze przed śniadaniem.
Kreatyna przed czy po treningu?
Kreatynę powinno brać się przed treningiem, ponieważ dodaje siły i ogranicza zmęczeni organizmu. Ponadto kreatyna zabezpiecza mięśnie przed paleniem w wyniku ujemnego bilansu energetycznego który towarzyszy intensywnym treningom.