Odchudzanie przybiera w ostatnich latach nieco świeższy wymiar, prawda? Kreatywne sposoby i sprytne obliczenia w utracie zbędnych kilogramów bywają zbawienne; jedną ze stosunkowo niedawno odkrytych perełek w kwestii zrzucania wagi jest dieta ketogeniczna. Z kilku powodów, poddajemy ją jednak niepewności. Czy dieta ketogeniczna dla początkujących to rzeczywiście konieczne?
Dieta ketogeniczna dla początkujących — Najlepszą obroną jest atak
Odpowiedzią na współczesne potrzeby jest nauka. Organizm człowieka w głównej mierze pobiera niezbędną energię z węglowodanów. Ich nadwyżka, w dużym uproszczeniu, odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, powodując tym samym wzrost naszej wagi. Dieta ketogeniczna posiada swoich pochlebców i krytyków, ale pewne jest, że w większości przypadków, brawurowo radzi sobie z nadwagą. W jaki sposób? Właśnie z użyciem tłuszczu. Ograniczając liczbę spożywanych węglowodanów i zastępując je jednocześnie tłuszczami, organizm przestawia się na ”tryb spalania”. Kiedy w ciele zacznie brakować glukozy, źródłem energii stanie się dla niego tłuszcz. Ten z kolei przemieni się w ciała ketonowe, które po przejściu w stan ketozy, czyli ich wchłaniania, spowodują spalanie dostępnej tkanki tłuszczowej. Oto cały sekret! Dieta ketogeniczna jest polecana szczególnie dla odchudzających się, ale także dla osób pracujących umysłowo.
Jadłospis w diecie ketogenicznej — Jak zacząć dietę keto?
Pierwotnie dieta ketogeniczna, stosowana była jako dieta lecznicza. To jednak nie oznacza, że musimy ograniczać się do bezsmakowych zup! Dietę rozpoczynamy od zdrowego podejścia i wycieczki do sklepu. Różnorodność produktów ketogenicznych, nie pozwoli nam się znudzić.
Jadłospis diety ketogenicznej:
- Mięso nieprzetworzone, ze sprawdzonych, najlepiej ekologicznych źródeł; wieprzowinę, drób, jagnięcinę czy wołowinę,
- Ryby, takie jak makrele, łososie, sardynki oraz owoce morza.
- Jaja (najlepiej ekologiczne).
- Tłuszcze takie jak masło do smarowania oraz oliwa z oliwek do smażenia i pieczenia.
- Warzywa, takie jak kalafior, brokuły, szpinak, jarmuż, oliwki, cukinie, awokado, brukselka.
- Nabiał – jogurty, tłuste mleko, śmietanę, również mleko kokosowe lub migdałowe.
- Orzechy.
- Herbata: czarna lub zielona bez cukru.
Unikamy produktów, po które do tej pory sięgaliśmy: cukru, słodyczy, ciast, słodzonych soków i napojów gazowanych, produktów pszennych, kukurydzy, ryżu, makaronów, płatków zbożowych, ziemniaków, owoców oraz produktów typu light.
Tym samym spożycie węglowodanów ograniczamy do minimum. Stosując dietę ketogeniczną nie można zapomnieć o budowie tkanki mięśniowej, która odpowiada za spalanie nadmiernych kilogramów. Warto zatem do jadłospisu diety ketogenicznej dodać dodatkową porcję białka. Doskonale sprawdzają się odżywki białkowe z małą ilością węglowodanów, które dodane do np. omleta lub w postaci koktajlu wypite do posiłku, przyspieszą budowę mięśni i uzupełnią zapotrzebowanie organizmu w tak ważne aminokwasy.
Ile można schudnąć?
Efekty zakładają nie tylko spadek wagi i tkanki tłuszczowej, ale także uczucie lekkości, sytość i skuteczną pomoc w leczeniu cukrzycy oraz chorób degeneracyjnych, jak na przykład choroba Alzheimera. Przy zapewnieniu sobie odpowiednich proporcji: 80% kalorii pochodzących ze zdrowych tłuszczów, 20% z białek, skutki tej diety mogą okazać się co najmniej zaskakujące. Żaden z nich nie jest wbrew pozorom niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale musimy pamiętać, że w trakcie spalania tłuszczu nasz metabolizm zwalnia — to zupełnie normalna reakcja organizmu i nie należy się nią przesadnie przejmować.
Faza I (1-2 tygodnie)
Następuje szybki spadek masy ciała, nawet do 5 kg (wody).
Faza II (2-4 tygodnie)
Każdego tygodnia tracimy od 0,5 do 1 kg masy ciała.
Faza III (1-3 miesiące i dłużej)
W ostatnim etapie również tracimy około 0,5 do 1 kg wagi tygodniowo.
Podsumowanie diety ketogennej dla początkujących
Dieta ketogenna, szczególnie dla początkujących, może wydać się trudnym przedsięwzięciem żywieniowym. Wyeliminowanie z jadłospisu ulubionych przysmaków rzeczywiście bywa bolesne, ale naprawdę nie warto szybko się zniechęcać. Kwestia przyzwyczajenia jest kwestią czasu. Tej prawdy musimy się trzymać! W celu wprowadzenia diety ketogenicznej zaczynamy od małych kroków. Zapoznanie się z zasadami nie wymaga zbyt wielkiego poświęcenia, a stopniowe ich wprowadzanie potrafi przynieść więcej satysfakcji niż cierpienia. Efekty diety tylko to potwierdzą!
Na czym polega dieta ketogenna?
Dieta ketogenna polega na ograniczeniu spożywania cukru i przestawieniu organizmu na spalanie tłuszczu. W tym celu do organizmu dostarcza się głównie nisko węglowodanowe produkty spożywcze na bazie tłuszczu i białka.
Dla kogo dieta ketogenna?
Dieta ketogenna obecnie stosowana jest na zrzucenie zbędnych kilogramów, początkowo jednak zalecana była dla osób chorujących na padaczkę.
Co leczy dieta ketogenna?
Poza wspomagającymi właściwościami odchudzającymi, dieta ketogenna pomaga przy problemach takich jak: zespół Draveta, zespół Retta, padaczka, stwardnienie guzowate.
Najlepszy zestaw przy diecie ketogenicznej