Jak skakać na skakance, żeby schudnąć?

Korzyści ze skakania na skakance jest wiele. Codziennie ćwiczenia nie tylko wpływają na poprawę samopoczucia, ale również pomagają schudnąć. Odpowiednio dobrany plan treningowy skakania na skakance potrafi zdziałać naprawdę wiele. Dzięki skakance można nie tylko schudnąć, ale również i poprawić swoje tętno, pracę serca oraz funkcjonowanie układu krążenia. Chcesz poznać więcej zalet tego sportu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie mięśnie pracują podczas skakania na skakance. Podpowiadamy również, jak prawidłowo skakać na skakance oraz ile powinno trwać wyzwanie, aby uzyskać spadek wagi o 1 kg!

Professionalna skakanka treningowa do domowych ćwiczeń

Skakanie na skakance a kcal

Godzinny trening na skakance pozwala spalić nawet do 600-700 kalorii. Dla porównania — to mniej więcej tyle samo, co dwa klasyczne pączki z nadzieniem (jeden pączek o wadze 80 gramów liczy ok. 341 kcal). Wydaje Ci się, że godzina to dużo? Owszem, ale nie da się ukryć, że efekty skakania na skakance potrafią być naprawdę zaskakujące. Nic więc dziwnego, że po skakankę sięga coraz więcej osób. Odpowiednio dobrana technika skakania pomaga schudnąć na skakance w zawrotnym tempie!

Na początek wystarczy wykonywać ćwiczenia w standardowe seriach po 10 szybkich skoków. Następnie należy wykonać 10 wolniejszych. Po ich wykonaniu ponownie powtarza się szybkie podskoki i tak na zmianę. Z czasem dobrze jest także zacząć wprowadzać drobne modyfikacje. Mowa m.in. o naprzemiennych skokach — raz na jednej, a następnie na drugiej nodze. Zastanawiasz się nad tym, jak skakać na skakance tak, żeby schudnąć? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by robić to regularnie. Nawet jeden trening w ciągu tygodnia jest lepszy niż całkowity brak aktywności fizycznej. Dla lepszych efektów warto jednak poświęcić na to minimum 8-10 minut dziennie. Z czasem warto wydłużyć długość treningu. Pomocna w trakcie treningów okazuje się również muzyka do skakania. Powinna być ona rytmiczna oraz motywująca do działania.

Jak skakać na skakance? Ćwiczenia dla początkujących

Schudnąć na skakance można już po miesiącu. Aby zaobserwować zmianę, należy jednak robić to codziennie. Z czasem należy również zwiększyć intensywność treningów. Dzięki temu kondycja fizyczna stanie się dużo lepsza. Spośród wszystkich technik osobom początkującym poleca się sięgnąć najpierw po proste sposoby skakania. Ma to na celu opanowanie podstawowych technik. Rozróżnia się m.in.:

  • Trening cardio na skakance — ta technika skakania polega na utrzymaniu stałego tempa ćwiczenia na skakance;
  • Trening interwałowy — charakteryzuje się on dużą intensywnością oraz zmianą tempa wykonywanych ćwiczeń.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń na skakance, warto również pomyśleć o wykonaniu rozgrzewki. Najważniejsze jest to, by przygotować stawy skokowe oraz nadgarstkowe. W tym celu wystarczy wykonać kilka serii krążeń ramionami, krążeń biodrami i przysiadów.

Skakanie bez skakanki bez butów

Nie da się ukryć, że buty zapewniają odpowiedniej amortyzacji w trakcie wykonywanych ćwiczeń. Do niedawna również bardzo dużo mówiło się o tym, że skakanie na skakance na boso nie jest dla stopy zdrowe. W świetle najnowszych badań wiadomo jednak, że nie jest to tak szkodliwe, jak wcześniej sądzono. Jeżeli jednak w trakcie ćwiczeń zauważyłeś, że trening za bardzo obciąża kolana — lepiej będzie sięgnąć po buty do biegania. Skakanie bez butów przez kilka minut przez 30 dni to wyzwanie, które może prowadzić do nadwyrężenia stawów szczególnie na początku ćwiczeń.

Jak skakać na skakance? — praktyczne ćwiczenia na pośladki

Wiele osób błędnie utożsamia skakanie na skakance jedynie z przeskakiwaniem przez nią. Im większą wprawę się ma, tym na więcej można sobie pozwolić. Wraz z doświadczeniem skoki nabierają finezji oraz gracji. Skakanie przechodzi na wyższy poziom. Aby jednak ulepszyć swoje umiejętności na skakance, warto sięgnąć po kilka praktycznych ćwiczeń. Pomogą one w opanowaniu podstawowych umiejętności oraz w lepszej koordynacji ruchów.

Ósemki na skakance

W celu wykonania ćwiczenia rozstaw stopy na szerokość swoich ramion. Ręce wyciągnij przed siebie. W trakcie wykonywania podskoków obracaj skakanką do ćwiczeń tak, jakbyś chciał w powietrzu narysować „8”. Ćwiczenie łatwiej będzie wykonać, robiąc step zamiast przeskoków przez skakankę. Pożądane jest również to, by osiągnąć jak największą prędkość.

Przód-tył

Te proste ćwiczenie polega na wykonywaniu skoków przed siebie i w tył ze stopami połączonymi razem. Przez pierwsze 30 sekund ćwiczenie należy wykonywać w miejscu — dopiero następnie należy wykonać skok na 20 cm do przodu. Po każdym takim ćwiczeniu należy wykonać kolejne — tym razem do tyłu.

Krzyżyk skakanką

To dobre ćwiczenie na koordynację ruchów. Należy je rozpocząć od wykonania kilku skoków ze złączonymi nogami. Kolejny skok wykonuje się przy zachowaniu lekkiego rozkroku, a ostatni — kończy się w pozycji ze skrzyżowanymi nogami.

Zalety skakania na skakance w domu

Nauka skakania na skakance bywa ciężka, aczkolwiek jej efekty po miesiącu bywają zaskakujące. Dlaczego? Głównym powodem jest fakt, iż efekty skakania na skakance dotykają wszystkich partii ciała. Dotyczą one również tego, co na co dzień nie widać. Mowa tu m.in. o metabolizmie, który pod wpływem ćwiczeń na skakance zaczyna lepiej funkcjonować. W przypadku ćwiczeń wykonywania interwałowych metabolizm funkcjonuje szybciej nawet przez 72 godziny po zakończeniu treningu. W dodatku ćwiczenia te wpływają korzystnie na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Skoki same w sobie są dla naszego organizmy dużym wydatkiem energetycznym. Ćwiczenia na skakance w domu wpływają także korzystnie na stawy. Ciało staje się bardziej elastyczne, a nasze ruchy — lepiej skoordynowane.

Jakie mięśnie pracują przy skakaniu?

Na końcu warto wspomnieć o tym, że za największe zalety skakanki uważa się nie tylko to, że pomaga schudnąć, ale również to, że jest ona dobra na brzuch i wszystkie inne partie ciała. 30 dni skakania na skakance w trzymając się regularnych treningów, pozwala na spalenie przynajmniej 1 kg tkanki tłuszczowej. Oczywiście wyzwanie, warto podeprzeć zdrową dietą. Nie da się również ukryć, że ma ona dobry wpływ na kręgosłup oraz wszystkie inne partie mięśni. W trakcie ćwiczeń na skakance pracują zarówno górne, jak i dolne partie ciała. Ćwiczenia te mają również ogromny wpływ na pas brzuszny. To z kolei poprawia kształt mięśni, uwypuklając je. Dodatkowo wyszczupleniu ulega także talia.

500 skoków na skakance, ile to spalonych kcal?

Ilość spalonych kcal uzależniona jest od wagi skaczącego, przyjmuje się, że osoba, która skacze na skakance przez minutę i waży 65 kg, spali 0,2 kcal. Można więc przyjąć, że średnio 500 skoków powinno pozwolić spalić około 100 kalorii.

Czy skakanie na skakance odchudza?

Godzina treningu to ponad 600 spalonych kcal, dzięki czemu można spalić nadmiary tłuszczyku lub zahamować magazynowanie zjedzonej słodkiej przekąski.

Dlaczego warto skakać na skakance?

Skakanie na skakance to nie tylko spalanie kalorii, ale również ruch całego ciała, który pobudza większość mięśni, przyspiesza bicie serca oraz oddech. Prowadzi to do obniżenia ciśnienia tętniczego, poprawiając tym samym wydolność krążeniowo-oddechową i lepszą gospodarkę tlenu w organizmie.

Aktualizacja: maj 2023

2 opinie

  1. nie sadziłem że skakanka na odchudzanie to dobry pomysł ale dlaczego by nie spróbować. w końcu z tego co widzę skakanie na skakance to nie to samo co skakanie bez skakanki, Trochę ruchu nie powinno zaszkodzić, no chyba ze o 6 rano sąsiadom 😛

  2. Zawsze się zastanawiałam jak skakać na skakance żeby schudnąć, nie wierzyłam, że efekty skakania na skakance mogą być zaskakujące i w moim przypadku. Niby pracuje całe ciało, ale do końca w to nie wierzyłam. Jak się okazało są same zalety skakania na skakance, rano człowiek się lepiej budzi do życia, tak jakby przebiegł ze km, kiedy dzieci wstają to ja już jestem na pełnych obrotach, skakać na skakance mogę nawet jak pada deszcz za oknem, czuję że robię coś dobrego i łatwo zauważyć przypływ endorfin, poranki z uśmiechem podobają się całej rodzinie. Czy skacząc na skakance można schudnąć? odp TAK, ale nie chudniesz cały czas tyle samo, największy spadek jest w pierwszych miesiącach ćwiczeń. Pozytywne efekty skakania na skakance działają na długo.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Please enter your name here

spis treści:

Zobacz również:

Jodek potasu – czym jest, kiedy warto go stosować?

Jodek potasu - czym jest, czy warto go stosować?Jodek potasu to nieorganiczna sól o wzorze KI. Działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, antyoksydacyjnie i zapobiega wychwytowi jodu...

Jaka jest najlepsza kofeina w tabletkach?

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez, chociażby jednego kubka kawy. Jej fenomen polega na zawartej w niej kofeinie, która pobudza. Mnóstwo z nas...

Ranking kreatyny TOP 10 – która kreatyna jest najlepsza?

Istnieje wiele mitów na temat kreatyny, jej stosowania i efektów, jakie dzięki suplementacji można osiągnąć. Podpowiadamy co zrobić, aby do organizmu dostarczyć wartościową kreatynę...

Jak działa L-Arginina? Jaka arginina najlepsza?

W ostatnich czasach suplementy diety podbijają serca Polaków. Możemy znaleźć ich coraz więcej na półkach w sklepach sportowych, aptekach czy drogeriach. Jednymi z nich...

Erytrol – tajemnice, właściwości oraz przeciwwskazania

Prowadzisz zdrowy styl życia? Zależy Ci na tym, by dostarczać swojemu organizmowi tylko wartościowych produktów? Chcesz ograniczyć cukier? Jeśli chociaż na jedno z wyżej...

Produkty wysokobiałkowe – jadłospis wysokobiałkowy

Produkty wysokobiałkowe zamiennie określane są jako produkty proteinowe. Charakteryzuje je posiadanie wysokiej zawartości białka. Białko, węglowodany i tłuszcze zaliczane są do makroelementów koniecznych do...