Ćwiczenia dla seniorów na kręgosłup i ból pleców – jakie wykonywać?

Na wprowadzenie aktywności do naszego życia nigdy nie jest zbyt późno. Osoby, które od zawsze uprawiają sport, nie wyobrażają sobie bez niego życia. Dzieje się tak, ponieważ sport pozytywnie oddziałuje nie tylko na ciało, ale także na psychikę. Trening dla seniora może się stać ważnym punktem dnia. Jakie ćwiczenia siłowe są przeznaczone dla seniorów na ból kręgosłupa? Które ćwiczenia dla początkujących są odpowiednie dla osób starszych?

Zestaw ćwiczeń dla seniora – ćwiczenia z hantlami

Seniorka ćwiczy hantlami rozciągając kręgosłup

Każdy z nas jest inny, bez względu na wiek i choroby, wielu z nas nie może wprowadzić do swojej codzienności każdego zestawu ćwiczeń. Różnorodne schorzenia wykluczają możliwość przeprowadzenia określonych grup ćwiczeń, mowa tu przede wszystkim o osteoporozie. Bezpieczne ćwiczenia zapewniają zdrowy kręgosłup dla ludzi w każdym wieku. Gimnastyka po 60 roku życia jest bardzo wskazana, warto więc poświęcić trochę czasu i znaleźć idealne ćwiczenia dla seniora w domu. W tym zakresie warto poprosić o pomoc specjalistę np. fizjoterapeutę, który pomoże dobrać zestaw aktywności zgodny z naszymi możliwościami, oraz takie, które pomogą złagodzić dokuczające nam dolegliwości. Do planu treningów seniora można wprowadzić także ćwiczenia z lekkim obciążeniem np. z hantlami. Proste ćwiczenie jak podciąganie hantli wzdłuż tułowia, wzmocni plecy i ręce.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa dla seniora – joga dla seniorów

Nikt z nas nie chce być uwięziony we własnych czterech ścianach, przez swój ból kręgosłupa. Warto walczyć o jak najdłuższą sprawność, dzięki czemu coraz więcej seniorów jest samodzielnych przez naprawdę imponująco długi czas. Sprzęt do ćwiczeń nawet ten darmowy na ból kręgosłupa, ogólnodostępny bywa bardzo przydatny. Coraz więcej seniorów chętnie korzysta z aktywności na świeżym powietrzu.

Senior po wykonanych ćwiczeniach na kręgosłup

Takie postępowanie ma także drugi wymiar, pozwala na zawieranie nowych znajomości, które mogą stanowić dodatkowy czynnik mobilizujący do wykonywania ćwiczeń dla starszych. Ciekawą alternatywą mogą być także zajęcia zorganizowane dla seniorów. Joga dla seniorów w okresie letnim to także bezpieczne ćwiczenia bywa organizowana na świeżym powietrzu, a w grupie, pod okiem instruktora znacznie łatwiej zmobilizować się do poprawnego wykonywania typu rozciągającego.

Gimnastyka dla seniora – ćwiczenia dla emerytów

Wiele starszych osób ma problem z porannym wstaniem z łóżka, są zesztywniali po nocy, potrzebują dużo czasu, żeby rozruszać zastane mięśnie czemu często towarzyszy ból kręgosłupa. Takie osoby powinny właśnie wprowadzić codzienny rytuał, jakim jest bezpieczna gimnastyka poranna. Bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia z gumą. Warto nabyć cały zestaw gum, które zapewniają różny stopień oporu – lekki dla początkujących i coraz cięższy wraz ze zdobywaniem coraz lepszej formy. Gumy są niezwykle uniwersalnym przyrządem, umożliwiają przeprowadzenie treningu na stojąco, można też przeprowadzić ćwiczenia na krześle, czy na macie.

Treningi z gumami są ogólnousprawniające- wzmacniają mięśnie, pozwalają je rozciągnąć, są niezastąpione w walce ze zbędnymi kilogramami. Spectrum ćwiczeń, w których można użyć gumy, jest w zasadzie nieograniczone – każdy wymach, skłon, unoszenie nóg, do którego użyjemy oporu w postaci gum treningowych, będzie dużo bardziej skuteczny.

Ćwiczenia z piłką – rozruszaj stawy!

Ćwiczenia z gumą mogą być bardzo przyjemne, przynoszą bardzo dobre efekty w połączeniu z treningiem na piłce. Ćwiczenia z piłką, są korzystne dla stawów, pozwalają też poprawić koordynację i równowagę. Siadając na piłce i wykonując wymachy rękami oraz ćwiczenia z taśmą, przeprowadzimy bardzo efektywny trening rozciągający. Ćwiczenia na siedząco, na piłce mogą być bardzo komfortowe i bezpieczne. Koniecznie jednak warto zapewnić sobie bezpieczną pozycję – na szeroko rozstawionych nogach. Idealnie, kiedy podczas treningu będzie nam towarzyszyć inna osoba, która będzie nas asekurować. Regularne ćwiczenia rozciągające przynoszą bardzo dobre efekty w walce z dolegliwościami bólowymi, za które bardzo często odpowiadają zesztywniałe mięśnie i stawy. Ich rozluźnienie, rozciągnięcie przy pomocy prostych ćwiczeń gimnastycznych — skłonów, wymachów, balansowania ciałem na piłce treningowej, wykonywanie „kociego grzbietu”, marszu, stopniowo pozwoli zwyciężyć przeszkodę i cieszyć się idealną formą przez długi czas.

Ćwiczenia odchudzające dla seniorów

Często występującą chorobą wśród seniorów jest otyłość. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z poważnych skutków nadwagi dla zdrowia i skutecznie jej przeciwdziała. Propagowanie zdrowego stylu życia, które obejmuje racjonalne żywienie oraz cały pakiet ćwiczeń dla starszych na bóle kręgosłupa, pozwoliło seniorom zdać sobie sprawę z tego, że ich problemy można rozwiązać. Wprowadzenie tych zasad jest szczególnie ważne dla otyłych seniorów. W przypadku znacznej otyłości cierpi serce, kręgosłup, stawy, osoby te w bardzo dużym stopniu narażone są na m.in. cukrzycę.

Gimnastyka po 60 roku życia — ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy dla seniora

Podnoszenie cieżarków przez zeniorke siedząca na niebiskiej piłce

Zestaw ćwiczeń dla starszych na ból kręgosłupa lędźwiowego, które są łatwe i możliwe do wykonania dla niemal każdej nawet mało aktywnej osoby, powinien stanowić codzienny punkt w planie dnia. Do skutecznych i niekłopotliwych zajęć typu — ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego:

  1. Ćwiczenia na krześle – na wysokim klasycznym krześle, z którego łatwo jest wstać, można wykonać serie przysiadów. Wstając i siadając na krzesło, trzymamy prosto plecy i patrzymy na wprost. Seria obejmuje 15 nieśpiesznych powtórzeń ćwiczenia.
  2. Siedząc na krześle, na przemian zaokrąglamy i prostujemy plecy. Tutaj także najlepiej wykonać 15 powtórzeń. To ćwiczenie pozwoli utrzymać zdrowy kręgosłup.
  3. Krzesła można użyć także jako podparcia. Stając za nim z tyłu, ustawiamy stopy na jego szerokość równolegle do siebie. Wspierając się na oparciu krzesła, utrzymując wyprostowane plecy, wykonujemy wymachy do boku nogą prostą w kolanie – po 15 razy każdą nogą.
  4. Siadając na krześle, prostujemy nogę w kolanie, pod stopę wkładamy gumę treningową i przyciągamy stopę do siebie, na tyle ile damy radę przy prostych plecach. Ważne jest, by przytrzymać przez kilka sekund przyciągniętą stopę.
Senior bez bólu kręgosłupa ćwiczacy z gumą

 
Urządzenia do ćwiczeń w domu dla seniorów na ból kręgosłupa lędźwiowego wcale nie muszą być drogie i skomplikowane, żeby przyniosły pozytywny skutek dla zdrowia osób starszych. Coraz większą popularnością cieszą się też marsze z kijkami. Przynoszą one podwójną korzyść – senior jest aktywny, rusza się, do tego spędza dużo czasu na świeżym powietrzu.

Jak wzmocnić odcinek lędźwiowy?

Najlepsze na wzmocnienie kręgosłupa są ćwiczenia, na leżąco z przyciąganiem kolan do klatki piersiowej. Aby mięśnie rozwijały się prawidłowo, do organizmu należy dostarczyć minerałów i odpowiedniej dawki białka np. z koktajlu białkowego.

Co to jest lordoza szyjna?

Lordozą nazywamy wygięcie kręgosłupa do przodu na odcinku krzyżowym i szyjnym, wygięcie to można rozpoznać po wypchniętej do przodu względem ciała głowie.

Co to jest skolioza?

Skolioza to skrzywienie kręgosłupa, które jest chorobą, wprowadzającą widoczne zmiany w organizmie. Schorzenie widoczne jest na odcinku kręgosłupa, klatce piersiowej oraz miednicy.

Najlepszy zestaw suplementów dla seniora:

Aktualizacja: kwiecień 2024

2 opinie

  1. Robię codziennie od kilkunastu miesięcy domowe ćwiczenia, nie chciałem wydawać kasy na sprzęt który będzie zajmować wiele miejsca. Ćwiczenia z gumą na kręgosłup to świetne urozmaicenie mojego zestawu ćwiczeń, Poranne ćwiczenia na kręgosłup mają zbawienny wpływ co można zaobserwować już po tygodniu ćwiczeń. Moim zdaniem są do idealne domowe ćwiczenia dla osób starszych, Właściwie każde ćwiczenia dla seniora to dobra sprawa, ale z gumą łatwiej kontrolować obciążenie mięśni i stawów. Polecam każdemu spróbować niezależnie od wieku.

  2. Uważam że gimnastyka poranna dla seniorów powinna być prowadzona codziennie, najlepiej z udziałem jakiegoś prezentera telewizyjnego zamiast niektórych porannych programów telewizyjnych. Ćwiczenia z piłką dla seniorów nie są wymagające, może je wykonywać każdy umożliwiają ćwiczenia dla seniorów na siedząco co w niektórych przypadkach jest warunkiem rozruszania ciała. Ćwiczenia na piłce dla seniorów także angażują całe ciało w końcu siedząc trzeba zachowywać równowagę i balansować całym ciałem. Poranne ćwiczenia dla seniorów to coś co pomaga orzeźwić umysł i ciało od samego rana.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jakie zajęcia fitness dla początkujących wybrać?

W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest coraz szybsze, a czasu na aktywność fizyczną coraz mniej, kluczem do dobrego samopoczucia i utrzymaniu smukłej sylwetki...

Zimowy makijaż – co możesz zrobić, by był trwały i nie szkodził cerze?

Estetyczny, dobrze wyglądający make-up zimą to kwestia odpowiedniej pielęgnacji i stosowania dobrze dobranych kosmetyków.Dlaczego make-up zimą bywa wyzwaniem?Zimowy makijaż musi być przygotowany na bardzo...

Jak dbać o higienę, gdy zmagasz się z nadmierną potliwością?

Nadmierna potliwość jest problematyczna i to fakt. Jednocześnie bywa bardzo uciążliwa, w końcu nikt z nas nie chce pokazywać się z żółtymi plamami pod...

Kreatyna i jej zbawienna rola w budowie masy mięśniowej

Kreatyna jest popularnym suplementem diety stosowanym przez sportowców i osoby zajmujące się treningiem siłowym. Jako organiczny związek chemiczny obecny w mięśniach, kreatyna odgrywa ważną...

Deski SUP – jak dopasować do siebie

Rozpoczynając przygodę z paddleboardingiem, nie można zapomnieć o tym, jak ważne jest dobranie deski dopasowanej do nas. Na rynku spotkać można wiele rodzajów tych...

Jak odżywka białkowa pomaga w rozwoju mięśni?

Jak odżywka białkowa pomaga w rozwoju mięśni - koncentrat białka serwatkiOdżywka białkowa jest nieodłącznym elementem suplementacji dla osób prowadzących aktywny styl życia oraz osiągających cele...