Ćwiczenia mięśni dna miednicy – jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Kiedy warto?

Mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy to bardzo ważny element ciała – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak się bowiem okazuje, wynikające z ich zaniedbania problemy zdrowotne dotykają obydwu płci. Dlatego też rozluźnienie mięśni dna miednicy jest niezwykle istotne. Odpowiednio dopasowany trening dna miednicy poprawi nie tylko jakość życia seksualnego, ale również i stan zdrowia. Zapoznaj się z poniższym artykułem i poznaj prawidłowe ćwiczenia kegla oraz dowiedz się jak często ćwiczyć, by zauważyć pierwsze efekty!

Mięśnie dna miednicy – co to są mięśnie Kegla?

Przyrządy dla kobiet do ćwiczeń dna miecnidy

Mięśnie Kegla znajdują się w miednicy i zazwyczaj ze względu na to, iż znajdują się one dość głęboko w naszych ciałach – niestety rzadko kto zastanawia się nad tym, jak wpływają one na nasze zdrowie. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak wzmocnić mięśnie dna miednicy, dopiero gdy są już one po przebytym poradzie. Z kolei multum mężczyzn nawet nie wie o tym, że je w ogóle posiada. Okazuje się jednak, że odgrywają one ogromne znaczenie. Odpowiadają bowiem nie tylko za nasze pożycie seksualne, ale również i za utrzymanie narządów. Mięśnie te zbudowane są z więzadeł, mięśni oraz tkanek, które podtrzymują m.in. pęcherz moczowy, macicę, cewkę moczową, czy odbytnicę. Ich zaniedbanie może stać się przyczyną wielu poważnych schorzeń. Z kolei u kobiet wpływają one na to, ile czasu wymaga m.in. rekonwalescencja po porodzie. Dlatego też ćwiczenia poporodowe dla kobiet są tak ważne.

Kiedy potrzebne są ćwiczenia Kegla?

Męski problem z mięśniami dna miednicy

Ćwiczenia miednicy poleca się głównie kobietom, jednak bardzo często potrzebują ich również mężczyźni. Wzmocnienie mięśni Kegla należy rozważyć w momencie, gdy zaczynają ujawniać się objawy takie jak:

  • Odczuwalnie napięcie krocza;
  • Bóle i problemy związane z oddawaniem moczu;
  • Hemoroidy;
  • Zaparcia;
  • Nietrzymanie stolca lub moczu.

Zdaniem wielu lekarzy ćwiczenia na nietrzymanie moczu powinni również wykonywać mężczyźni, którzy cierpią na prostatę. Regularnie przeprowadzana fizjoterapia dna miednicy wpływa także korzystnie na erekcję oraz poprawę życia seksualnego. Wysoce wskazane są również ćwiczenia mięśni dna po prostatektomii, czyli raka prostaty. Z kolei paniom w szczególności poleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy po porodzie oraz w sytuacjach gdy:

  • Zmagają się one ze słabymi mięśniami brzucha;
  • Odczuwają bóle pęcherza moczowego, sromu, kręgosłupa oraz macicy;
  • Cierpią na wypadanie macicy.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy – korzyści dla mężczyzn i kobiet

Praca nad mięśniami Kegla wymaga czasu, jednak jest to inwestycja, która zwróci się z nawiązką. Zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet.

Efekty ćwiczeń mięśni Kegla u mężczyzny

Systematyczne ćwiczenia mięśni kegla nie tylko wpływają na samopoczucie i życie seksualne mężczyzn, ale również przywracają im poczucie męskości. Seks ponownie staje się dla mężczyzn przyjemny, a problemy z brakiem erekcji znikają. Są one również skuteczną bronią w walce z prostatą – również tą, która wymaga leczenie operacyjnego. Ćwiczenia mięśni kegla rozwiążą nie tylko problemy nietrzymania moczu, ale także i objawy zespołu pęcherza nadreaktywnego czy nykturii (zbyt częste oddawaniem moczu w trakcie nocy).

Efekty ćwiczeń mięśni Kegla u kobiet

Nawet kilkuminutowe ćwiczenia mięśni dna macicy wpłyną na znaczną poprawę zdrowia kobiet i to niezależnie od wieku. Zadbane mięśnie Kegla ułatwiają poród oraz zmniejszają wywołane podczas niego bóle. To z kolei minimalizuje ryzyko nacięcia krocza oraz przyspiesza powrót do życia seksualnego po porodzie. Kobiety dbające o mięśnie dna macicy rzadziej cierpią na nietrzymanie moczu, bolesne zaparcia oraz obniżają prawdopodobieństwo wypadnięcia pochwy i innych narządów wewnętrznych.

Kiedy efekty przy wzmacnianiu mięśni dna?

Zwykle pierwsze efekty treningów mięśni Kegla zaczynają być odczuwalne po kilku miesiącach. Jeżeli jednak są one przeprowadzane regularnie oraz przez minimum 15 minut dziennie – rezultaty ćwiczeń można zauważyć już po kilku tygodniach.

Jak ćwiczyć, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy?

Program ćwiczeń mięśni Kegla powinien być dopasowany w zależności od płci. Poniżej zamieszczamy kilka cennych wskazówek.

Ćwiczenia na mięsnie dna miednicy

Ćwiczenia mięśni dna miednicy dla mężczyzn

Przed przystąpieniem do ćwiczeń warto najpierw zastanowić się nad tym, gdzie mięśnie Kegla są zlokalizowane. Najlepiej odczuwalne są w trakcie oddawania moczu – np. podczas przerywania jego strumienia. Po rozpoznaniu mięśni można przejść do wykonywania ćwiczeń – przynajmniej 3 razy każdego dnia. W tym celu wystarczy napinać mięśnie przez minimum 3 sekundy, a postem je rozluźnić. Takie ćwiczenie należy powtórzyć minimum 10 razy. Z powodzeniem można jednak robić to w każdej pozycji – na leżąco, siedząco, czy stojąco. W razie potrzeby warto również zaopatrzyć się w elektrostymulator mięśni Kegla dla mężczyzn.

Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy dla kobiet

Paniom szczególnie poleca się ćwiczenia dna miednicy na piłce oraz tzw. kulki kegla. Wystarczy je umieścić w pochwie, a pod ich wpływem mięśnie pochwy zaczną pracować same. Ewentualnie warto również poświęcić chwilę czasu na wykonywanie skurczów i rozkurczów. Należy to robić przy pustym pęcherzu moczowym a przede wszystkim regularnie. Każdego dnia wystarczy w pozycji leżącej lub siedzącej zaciskać mięśnie na minimum 5 sekund, a następnie rozkurczać. Poleca się wykonać powyżej 5 powtórzeń dziennie. Im więcej, tym szybciej zauważalne będą efekty ćwiczeń.

Co to są kulki gejszy?

Kulki gejszy fachowo nazywane klukami kegla lub kulkami waginalnymi, są gadżetem najczęściej wykorzystywanym przy erotycznych zabawach. Ich budowa sprawia jednak, że są doskonałym trenażerem mięśni przepony, dna miednicy.

Gdzie kupić kulki kegla?

Kulki gejszy czy inaczej kulki kegla dostępne są w sklepach z gadżetami egotycznymi tzw. sex-shopach

Jak ćwiczyć kulkami kegla?

Kulki progresywne po nawilżeniu umieszcza się w pochwie, ich drgania pobudzają mięśnie. Kulki gejszy bez wibracji wymagają zaciskania mięśni pochwy za każdą wyjętą kulką.

Aktualizacja: kwiecień 2024

2 opinie

  1. Nie sadziłem że u mężczyzna możliwe w ogóle jest ćwiczenie mięśni kegla efekty praktycznie obserwuje po miesiącu, przy tak jak opisano codziennych czynnościach. Do tej pory ćwiczenia różnego rodzaju wysiłkowe były dla mnie wstydliwe, jedną z nich było wstydliwe nietrzymanie moczu na skakance, które się czasami pojawiało. Trening kegla dla mężczyzn zaczął bym wcześniej gdybym tylko lekarz zalecił by mi takie ćwiczenia. Jak ktoś się mierzy z problemem, i zastanawia jak często ćwiczyć mięśnie kegla u mężczyzn to odpowiedź jest jedna, im częściej tym lepiej. Mięsnie lubią trening a nie używane zanikają.

  2. Efekty stosowania kulek gejszy nie pozostawiają złudzeń, regularność czyni cuda. Długo byłam singielką, nie z własnego wyboru, problemy z czasem narastały, a to z kolei nie zachęcało mężczyzn, w końcu wzięłam sprawę w swoje ręce, żeby nie iść pod skalpel. Dobrze ze znalazłam info jak wzmocnić mięśnie pochwy, bo nie wiem czy dzisiaj miałabym dziecko. Temat wydaje się banalny i wstydliwy ale nie ma nic gorszego niż problem, w końcu trzeba zmierzyć się ze wstydem i szukać rozwiązania zanim będzie za późno.

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Proszę podać swoje imię tutaj

spis treści:

Zobacz również:

Jakie zajęcia fitness dla początkujących wybrać?

W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia jest coraz szybsze, a czasu na aktywność fizyczną coraz mniej, kluczem do dobrego samopoczucia i utrzymaniu smukłej sylwetki...

Zimowy makijaż – co możesz zrobić, by był trwały i nie szkodził cerze?

Estetyczny, dobrze wyglądający make-up zimą to kwestia odpowiedniej pielęgnacji i stosowania dobrze dobranych kosmetyków.Dlaczego make-up zimą bywa wyzwaniem?Zimowy makijaż musi być przygotowany na bardzo...

Jak dbać o higienę, gdy zmagasz się z nadmierną potliwością?

Nadmierna potliwość jest problematyczna i to fakt. Jednocześnie bywa bardzo uciążliwa, w końcu nikt z nas nie chce pokazywać się z żółtymi plamami pod...

Kreatyna i jej zbawienna rola w budowie masy mięśniowej

Kreatyna jest popularnym suplementem diety stosowanym przez sportowców i osoby zajmujące się treningiem siłowym. Jako organiczny związek chemiczny obecny w mięśniach, kreatyna odgrywa ważną...

Deski SUP – jak dopasować do siebie

Rozpoczynając przygodę z paddleboardingiem, nie można zapomnieć o tym, jak ważne jest dobranie deski dopasowanej do nas. Na rynku spotkać można wiele rodzajów tych...

Jak odżywka białkowa pomaga w rozwoju mięśni?

Jak odżywka białkowa pomaga w rozwoju mięśni - koncentrat białka serwatkiOdżywka białkowa jest nieodłącznym elementem suplementacji dla osób prowadzących aktywny styl życia oraz osiągających cele...