Jak działa l-arginina – jaka najlepsza?

W ostatnich czasach suplementy diety podbijają serca Polaków. Możemy znaleźć ich coraz więcej na półkach w sklepach sportowych, aptekach czy drogeriach. Jednymi z nich są preparaty z l-argininą. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest oraz gdzie występuje l-arginina. Ponadto dowiesz się jak stosować l-argininę, odkryjesz jej podstawowe zastosowanie oraz możliwe skutki uboczne w przypadku nieprawidłowej suplementacji tego aminokwasu.

najlepsza l-arginina działanie i właściwości

l-arginina działanie – co to jest?

Działanie l-argininy na nasz organizm jest niesamowicie pozytywny. Czym więc jest ten związek chemiczny? Arginina, jako organiczny związek chemiczny, należy do grupy aminokwasów względnie egzogennych. Działanie argininy w organizmie człowieka opiera się przede wszystkim na przemianach azotowych. Bierze ona udział w przenoszeniu azotu w mocznikowym cyklu Krebsa oraz w syntezie kreatyniny. Z biologicznego punktu widzenia bierze ona udział w syntezie ważnych związków, w tym ornityny, cytruliny oraz kreatyny. Warto wiedzieć, iż poziom biosyntezy argininy, uzależniony jest od odpowiedniej ilości argininy, jaką dostarczamy naszemu organizmowi. Warto wiedzieć, iż odpowiedni poziom l-argininy pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jej niedobór może powodować przykre skutki zdrowotne dla naszego organizmu. Ten aminokwas egzogenny spotykany jest w dużej ilości produktów spożywczych, ponieważ występuje on naturalnie w żywności.

Najwięcej argininy zawiera czerwone mięso, orzechy, nasiona słonecznika i dyni, migdały, soczewica, drób, szpinak oraz większość produktów pełnoziarnistych, jaja i owoce morze. Niestety, często w naszym organizmie, znajduje się niedobór tego aminokwasu. Jednym z najczęściej polecanych oraz wygrywającym wśród wielu rankingów, suplementem diety, jest preparat z l-argininą, łączący w sobie maksymalną dopuszczalną dawkę argininy oraz inne aminokwasy.

Najlepsza l-arginina ranking październik 2021

Na co działa l-arginina – właściwości

L-arginina posiada wiele cennych właściwości. Przede wszystkim uszczelnia nasze naczynia krwionośne, wskutek czego pozytywnie wpływa na działanie całego układu krwionośnego, chroniąc nas przed chorobą wieńcową. Dzięki swoim właściwościom, zmniejszającym lepkości krwi, minimalizuje ryzyko powstawania zakrzepów, które często powiązane są z zawałami serca. Reguluje ona również nasze ciśnienie krwi, stąd też l-arginina pomaga zwalczyć nadciśnienie.

L-Arginina w kapsułkach
  • Zwiększa ukrwienie i odżywienie tkanki mięśniowej
  • Daje efekt pompy mięśniowej
  • Wspiera zdrowy poziom ciśnienia krwi
  • Opóźnia procesy starzenia
  • Przyspiesza gojenie się ran

Ponadto normalizuje arytmie serca oraz przywraca jego prawidłowy rytm. L-arginina klasyfikuje się wysoko w rankingu najlepiej sprawdzających się suplementów dla sportowców, ponieważ zażywanie argininy i cytyzyny razem może przynieść niezwykłe korzyści dla adeptów sportów siłowych. Najlepsza l-arginina pozwala wzmocnić ich wydolność psychofizyczną oraz system odpornościowy. Kolejnym układem, na który wpływa arginina, jest układ pokarmowy. Aminokwas ten poprawia florę jelitową i wspomaga zachowanie ciągłości jelitowej nawet przy dużym wysiłku fizycznym.

Ponadto arginina wspomaga metabolizm i stymuluje hormon wzrostu, obniżając zawartość tkanki tłuszczowej, dlatego też bezpośrednie zażywanie l-argininy przed treningiem nie jest wskazane. Kolejną grupą docelową, zainteresowaną właściwościami l-argininy mogą okazać się kobiety, ponieważ dzięki swoim cechom wykorzystywana jest ona w kosmetyce. L-arginina u pań idealnie nawilży cerę oraz wzmocni barierę hydrolipidową skóry. Sprawdza się ona przy cerze bardzo suchej oraz skórze, na której występują zmiany atopowe. Ponadto l-arginina łagodzi podrażnienia, pobudza produkcję kolagenu w skórze, podnosi pH formulacji kosmetyków i zmniejsza drażniące działanie kwasu np. migdałowego przy jednoczesnym braku zmniejszenia jego skuteczności.

L-arginina na włosy

Dodatkowo l-arginina na włosy ma znakomity wpływ, dzięki swoim właściwościom pozwalającym na zwiększenie dopływu krwi do naczyń krwionośnych, wskutek czego pobudza cebulki włosów do wzrostu oraz powoduje lepsze wchłanianie drogocennych składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu włosa. Często jest ona składnikiem kosmetyków przeznaczonych do regeneracji skóry głowy, suchych i zniszczonych włosów oraz produktach przeznaczonych do stosowania w przypadku wystąpienia miejscowego łysienia.

L-arginina na sen

W wielu rankingach suplementów wspomagających osoby mające problemy z zasypianiem występuje ten związek chemiczny. Zażywanie argininy przed snem poprawia jakość snu, staje się on głębszy, co wpływa bardzo dobrze na nasze samopoczucie dnia następnego. Ostatnimi, równie ważnymi, sferami, w których arginina poprawia funkcjonowanie, jest męska potencja oraz zawartość cholesterolu w naszej krwi.

L-arginina a potencja

L-arginina korzystnie wpływa na męską potencję. Aminokwas ten naturalnie produkuje tlenek azotu, który odgrywa pierwszorzędną rolę w sprawności seksualnej. Arginina powoduje lepszy napływ krwi do członka, wskutek czego męski wzwód może osiągnąć swoją pełnię, a seks staje się bardziej satysfakcjonujący. L-arginina, w wielu artykułach i rankingach, wskazywana jest jako najskuteczniejsza z substancji wzmacniających erekcję.

Czy l-arginina działa na cholesterol?

Jak dowodzą badania L-arginina normalizuje poziom cholesterolu w naszym organizmie. Jej niedobór, sprawia, że mięśnie gładkie stają się nadmiernie napięte, co skutkuje uciskiem naczyń krwionośnych, a w następstwie ich zwężeniem. Dodatkowo zbyt mała ilość l-argininy, powoduje agregacje płytek krwi i cholesterolu, co może wywołać negatywne skutki dla naszego zdrowia, powodując choroby takie jak miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca.

Dawkowanie l-argininy – kiedy brać?

Wskazane dawkowanie l-argininy to 5 gram na dobę. Taka ilość tego cennego aminokwasu znajduję się na przykład w porcji białka sojowego o wartości około 200 kalorii. Warto pamiętać, iż źródeł l-argininy powinniśmy szukać w naszej codziennej diecie. Jednak w przypadku jej niedoboru, należy wiedzieć, iż l-arginina jest składnikiem wielu suplementów diety. Może ona występować w formie proszku oraz tabletek. Odpowiednie dawkowanie l-argininy w formie suplementu diety powinno zostać wskazane na ulotce dołączonej do opakowania. Idealną porą na zażycie argininy jest wieczór, ponieważ dodatkowo korzystnie wpłynie ona na jakość naszego snu.

Skutki uboczne l-argininy

Skutki uboczne zażywania argininy pojawiają się w sytuacji jej przedawkowania. Dlatego podczas jej suplementacji ważnym jest trzymanie się wskazówek pojawiających się na ulotce dołączonej do opakowania. Dodatkowo długotrwałe spożywanie tego aminokwasu, może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie wątroby i nerek. Nadmiar argininy w organizmie może doprowadzić również do zakłócenia równowagi potasu we krwi oraz objawiać się bólem brzucha, skurczami żołądka, nudnościami, biegunkami oraz odwodnieniem.

Osoby zażywające leki rozrzedzające krew powinny skonsultować się z lekarzem w sprawie przyjmowania l-argininy, ponieważ ma ona wpływ na ich działanie. Jej zażywanie, w tej sytuacji, może doprowadzić do krwotoków oraz negatywnie wpłynąć na gojenie się urazów, oraz ran. Warto, przed rozpoczęciem suplementacji tym aminokwasem, skonsultować się ze swoim lekarzem i zastanowić się nad tym, czy potencjalne korzyści, jakie przyniesie jego zażywanie, przeważą nad możliwymi skutkami niepożądanymi.

Aktualizacja: październik 2021

ZOSTAW OPINIE

Zostaw opinie
Please enter your name here

spis treści:

Zobacz również:

Jak działa l-arginina – jaka najlepsza?

W ostatnich czasach suplementy diety podbijają serca Polaków. Możemy znaleźć ich coraz więcej na półkach w sklepach sportowych, aptekach czy drogeriach. Jednymi...

Erytrol – tajemnice, właściwości oraz przeciwwskazania

Prowadzisz zdrowy styl życia? Zależy Ci na tym, by dostarczać swojemu organizmowi tylko wartościowych produktów? Chcesz ograniczyć cukier? Jeśli chociaż na jedno...

Produkty wysokobiałkowe – jadłospis wysokobiałkowy

Produkty wysokobiałkowe zamiennie określane są jako produkty proteinowe. Charakteryzuje je posiadanie wysokiej zawartości białka. Białko, węglowodany i tłuszcze zaliczane są do makroelementów...

Co daje picie oleju lnianego? – wszystkie właściwości

Olej lniany uznawany jest za jeden z najzdrowszych olejów pochodzenia roślinnego. Opinię taką zawdzięcza bardzo dużej zawartości kwasów tłuszczowych wielonienasyconych, których ludzki...

Jak skakać na skakance, żeby schudnąć?

Korzyści ze skakania na skakance jest wiele. Codziennie ćwiczenia nie tylko wpływają na poprawę samopoczucia, ale również pomagają schudnąć. Odpowiednio dobrany plan...

Witamina B12 dla wegetarian i wegan

Wegetarianizm i weganizm to diety cieszące się coraz większą popularnością, również wśród sportowców. Mity o tym, jakoby dieta roślinna była niewskazana dla...

Polecane wpisy: