Serwatka to przemysłowy produkt uboczny, powstający po całkowitym ścięciu mleka. Od wielu lat wiadomo jednak, że serwatka nie jest po prostu odpadem, a jego właściwości mogą realnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Białka serwatkowe pomogą Ci zdrowo przejść przez proces redukcji, poprawią Twoje samopoczucie i ogólną kondycję ciała. Jak to możliwe?
Właściwości lecznicze białka serwatkowego
O pozytywnym wpływie serwatki z mleka krowiego na organizm człowieka pisał już starożytny ojciec medycyny — Hipokrates. Wraz ze schyłkiem starożytności wiedza o właściwościach leczniczych serwatki odeszła w zapomnienie. Dopiero w XVIII wieku popularność zyskały szwajcarskie sanatoria, w których kuracjuszom zalecano picie serwatki na rozmaite dolegliwości. Mimo że serwatka mleka była wykorzystywana od dawna, dopiero w latach 80. badaniami naukowymi potwierdzono jej właściwości zdrowotne. Białko serwatkowe to produkt wysokowartościowy zawiera bowiem wszystkie niezbędne dla organizmu człowieka aminokwasy. Dzięki temu ułatwia regenerację oraz odbudowę tkanek — wspomaga anabolizm. Na tym nie kończą się jednak właściwości lecznicze tego produktu. Dowiedziono, że serwatka sprawdza się świetnie przy infekcjach, pomaga pozbyć się alergii różnego typu, pozwala wyregulować pracę jelit oraz poprawia funkcjonalność żył i tętnic.
Na co pomaga koktajl na bazie białka serwatkowego?
Dostarczenie dodatkowej porcji białka, chociażby w postaci sproszkowanej serwatki, pozwala uzupełnić niedobory. Właściwe odżywienie organizmu wpływa pozytywnie na mięśnie, skórę oraz funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Pozytywny wpływ serwatki odnotowano również w odniesieniu do włosów. Picie serwatki pozwala wzmocnić je od środka. Z kolei serwatka na włosy stosowana zewnętrznie, w postaci domowej roboty odżywek i masek, wygładza włosy oraz dodaje im zdrowego blasku. Kolejną zaletą stosowania tego suplementu jest korzystny wpływ serwatki na stawy. Jednak tym, co najbardziej interesuje większość osób, od gwiazd Hollywood po sportowców i kulturystów, jest potwierdzony wpływ serwatki na proces odchudzania.
Odchudzające właściwości serwatki — co robi białko?
Ze względu na swoje wartości odżywcze, czyli wysoką zawartość białka (a w nich obecność wszystkich niezbędnych aminokwasów) przy niskiej kaloryczności, serwatka z mleka krowiego to doskonały suplement do stosowania podczas redukcji. Proces redukcyjny zakłada stosowanie diety oraz wprowadzenie aktywności fizycznej, które mają zapewnić organizmowi deficyt energetyczny. Niestety, organizm podczas takiego deficytu może zacząć uzupełniać odżywcze braki poprzez trawienie własnych białek organizmu. Dochodzi wówczas do utraty wagi kosztem masy mięśniowej zamiast tłuszczu. Odbija się to negatywnie na wyglądzie sylwetki oraz na tempie naszego metabolizmu. Tym procesom można jednak przeciwdziałać.
Białko serwatkowe wykazuje działanie antykataboliczne, spożywanie go jest zatem swoistą ochroną mięśni przed rozpadem. Suplement uzupełnia po treningowe braki protein. Nie stanowi przy tym bogatego źródła tłuszczów czy węglowodanów, zatem skutecznie wspomaga proces odchudzania.
Można powiedzieć, że serwatka, w połączeniu z treningiem buduje mięśnie, przyczynia się do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, a nawet w niektórych sytuacjach przyczynia się do zwiększenia siły mięśni. Serwatka wzmaga anabolizm, nie dotyczy to jednak tłuszczu, który zostaje stopniowo spalony. Dodatkową zaletą picia serwatki lub spożywania jej w formie suplementu jest zapewnienie organizmowi uczucia sytości. Zniechęci Cię to do sięgnięcia po nadprogramowe przekąski.
Które białko serwatkowe na odchudzanie?
Serwatka sproszkowana w postaci suplementu na redukcję powstaje w wyniku poddania serwatki pewnym procesom fizycznym. W ich efekcie produkt traci większość tłuszczu i laktozy. W zależności od zawartości białka, gotowe serwatkowe suplementy diety można podzielić na trzy kategorie. Są to:
- WPC — koncentrat białka serwatkowego, zawierający ok. 80% białka,
- WPI — izolat białka serwatkowego, z zawartością 85-90% białka,
- WPH — hydrolizat białka serwatkowego, który wyróżnia się zawartością od 90 do nawet 100% białka w składzie.
Odzywki na bazie białka serwatkowego w poszczególnych formach różnią się od siebie również ceną. Najtańszy jest WPC. Poleca się go do redukcji osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego rodzaju suplementami diety i nie mogą sobie pozwolić na duże wydatki. WPC to korzystny kompromis pomiędzy ceną a skutecznością produktu. Odczuwalnie droższy, ale zarazem „czystszy” – WPI. Ten produkt jest najczęściej polecany jako suplement wspomagający anabolizm i chroniący mięśnie przy redukcji. Izolat białka serwatkowego jest lepiej i szybciej przyswajalny niż koncentrat. Jest również, bogatszy w białko. Można z powodzeniem stosować WPC oraz WPI zamiennie lub suplementować mieszaninę obu tych białek serwatkowych. Najdroższym rozwiązaniem na redukcję jest WPH, czyli hydrolizat białka serwatkowego. Charakteryzuje się on najlepszym współczynnikiem wchłanialności oraz najwyższymi właściwościami odżywczymi, to właśnie białko WPH najczęściej stosowane jest przez sportowców na spalanie tkanki tłuszczowej.
Czy serwatka jest szkodliwa – skutki uboczne
Stosowanie suplementacji białkiem serwatkowym podczas redukcji jest bardzo bezpieczne, o ile nie przekraczamy zalecanej dawki produktu. Większość osób, stosujących to białko odżywcze, nie odczuwa żadnych skutków ubocznych po spożyciu serwatki. Niepożądane sensacje żołądkowo-jelitowe, takie jak: wzdęcia, bóle brzucha, gazy, zdarzają się zazwyczaj u osób, które spożywają zbyt duże ilości białka serwatkowego. Jeśli więc stosujesz się do zalecanych dawek serwatki, a odczuwasz zaburzenia jelitowe, rozważ alergię pokarmową na białka serwatkowe i skontaktuj się z lekarzem.
Czy białko serwatkowe pomaga chudnąć?
Organizm człowieka potrzebuje dużej porcji energii, aby rozłożyć białko na wchłaniane aminokwasy egzogenne te których organizm sam nie produkuje, wywołuje to w organizmie deficyt kaloryczny, który zmusza organizm do czerpania energii ze zmagazynowanych pokładów tkanki tłuszczowej.
Jakie białko serwatkowe na odchudzanie?
Najlepsze białko serwatkowe nie powinno zawierać cukru i dużej ilości węglowodanów. Najlepsze są hydrolizaty białka serwatkowego WPH lub nieco tańsze izolaty białka serwatkowego WPI, zawierają one poniżej 1 grama tłuszczów w porcji, a słodycz koktajlu uzyskiwana jest dzięki sukarozie, której organizm nie magazynuje.
Izolat białka co to?
Izolat biała serwatkowego uzyskiwany jest z mleka krowiego, od którego oddziela się tłuszcz i cukier a następnie serwatka zostaje osuszona. Dzięki temu procesowi, wyizolowane proteiny stanową doskonałe źródło białka bez tuczących składników.
Zdecydowanie białko serwatki ułatwia redukcję. Zapewnia sytość przy nieznbyt dużej kaloryczności.